Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.1982 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
17 Mayıs 2021
HABERLER » Kırcaali
Bulgaristan Türklerinin Özgür Sesi

Bulgaristan Türklerinin Özgür Sesi

16 Ocak 2015

Bugün Kırcaali Haber gazetesinin Haftalık yayına başlamasının 5. Yıldönümü ve Facebook sayfasını beğenme sayısının 5 bini aşması sebebiyle küçük bir kutlama düzenlendi. Gazetenin ofisinde bu münasebetle özel yaptırılan bir yaş pasta kesildi. Kutlamaya katılan Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet, Edirne Balkan Türkleri Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Nedim Dönmez, Güney Bulgaristan Türkçe Öğretmenleri Derneği Başkanı Harun Bekir, Ömer Lütfi Kültür Derneği Başkanı Seyhan Mehmet, HÖH Kırcaali İl Teşkilatı Sekreteri Birol Köseömer gazetenin ekibini onurlandırdılar.

Seni Medya Ltd. şirketinin yayınladığı Kırcaali Haber gazetesi ve radyonun sahibi Müzekki Ahmet yaptığı konuşmada şunları söyledi: ”Hepiniz hoş geldiniz! Küçük bir kutlama dedik, çünkü görüyorsunuz ofisimiz küçük ama inşallah burada büyük işler oluyor. Bundan tam 5 yıl önce ocak ayının başında biz ilk kadromuz olan gazeteci İsmail Köseömer ile birlikte Kırcaali Haber’i haftalık olarak çıkarmaya başladık. Yani bugün Kırcaali Haber’in haftalık gazete olarak 5.yıldönümünü de kutluyoruz. Ondan önce gazete 3 yıl aylık yayın olarak çıktı. İlk baştan 1 yıl da internet üzerinden yayınlandı. Gelecek yıl da internet gazetesi olarak kısmetse 10. yılımızı kutlayacağız. Bundan 2 yıl önce 18 Ocak 2013 tarihinde popüler sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta gazetenin resmi sayfasını açtık. İki yıl içerisinde sayfamız 5 binden fazla beğeni aldı. Bu ciddi bir rakamdır. Şu anda hatta 5 150’tan fazla beğeni var. Bu da demektir ki, internet üzerinden 5 bin abonemiz var. Çünkü bir haber yayınlanınca hemen 5 bin kişiye ulaşıyor. Tabii ki, onlar da haberlerimizi paylaşıyorlar. Örnek gerekirse bu tür paylaşmalar sayesinde genç bir hasta soydaşımızla (Bahtiyar) ilgili haberler 20-30-40 bin kişiye ulaştığını gördük. Biz geçen hafta yayınladığımız bir haberde de açıklayarak facebook sayfamızda beğenilerin 5000 olmasını hedef koyduk. Çünkü o zaman beğeni sayısı 4 900 civarındaydı. Haberden önce normalde bir günde 8-10 kişi beğeni tuşuna bastırıyordu ama ondan sonra bir günde sayfamızı 250 kişi beğendi. Şu anda beğeni sayısı 5 150’yi geçti ve bizler de bunu küçük bir pasta ile kutlamak istedik. Bizim internet üzerinden yayın yaptığımız radyomuz da var. Henüz düzenli olarak programlarımız olmuyor, maddi sıkıntılardan kaynaklanan bir şey ama en azından 24 saat müzik çalıyor. Radyomuz da tam 1 yıl önce yayına başladı”.

Ardından söz alan Bölge Müftüsü, “Öncelikle Kırcaali Haber gazetemizin haftalık olarak basılmaya başladığından bu yana 5 yıl geçtiğini ifade ettiniz. Ben de Kırcaali’ye Müftü tayin edileli yaklaşık 5 yıla yaklaşıyor. Dolayısıyla gazete ile beraber çalışmaya başlamışız. Kırcaali Haber gazetesinin büyük hizmetleri oluyor. Biz takdir ediyoruz. Hakikaten sağlıklı bilgiler yapıyorsunuz, kısa ve öz bilgiler sunuyorsunuz. Halk bundan dolayı okuyor, halkın teveccühü var. Bilhassa gelenek, görenek, din, tarih, kültüre yer verdiğiniz için gazetenin değeri bir kat daha yükseliyor. Bu münasebetle sizleri temsil ettiğim camia adına ben tebrik ediyorum. Zaten güncel konuları Allah razı olsun, yayınlıyorsunuz. Hiçbir gazete buna gönül vermediği halde sizler yıllardan bu yana mübarek gün ve geceleri olmak üzere din, kültür ve tarihle alakalı bütün gönderilen makaleleri yansıtıyorsunuz. Bu bizi ayrı mutlu ediyor. Radyoda internet ortamında Müzekki Bey ile beraber bir yayın dönemimiz var. İnşallah, en yakın zamanda tekrar hayat bulmasını temenni edelim. Başarılarınızın devamını dileyelim. Burası beğenerek okuduğumuz bir basın merkezi oldu. İlaveten artık Kırcaali Müftülüğümüzün hizmet sahasını genişleterek İslami Neşriyat Kırtasiyesi açtık. Orada başta Kırcaali Haber gazetesi olmak üzere Kırcaali’de eli kalem tutan şairlerimizin, yazarlarımızın da eserleri bulunuyor. O yönüyle de paylaşmış olalım. Başarılarınızın devamını diliyoruz. Nicesi 5 binler olsun diyoruz. Rabbim, utandırmasın. Bu güzel çalışmalarınızın devamı hızla artsın diyoruz. Mevla’m, başta Bulgaristan’a yeryüzünde bütün toplumlara barış, huzur, saadet ihsan eylesin. İslam’ın İslamofobi ile lekelendiği bu günlerde de Türk ve İslam toplumuna Mevla’m selamet, sebat, sabır versin. Yansıtıldığı gibi değil tabii ki. İslam’ın hoşgörüsü, sevgisi, özellikle Bulgaristan’da 6 asırdan bu yana neşvü nema bulmuş. Burada tarihçilerimizin de sağlıklı eserler kaleme almaları temennisinde bulunuyorum. Tekrardan tebrik ediyorum. Davetiyenizden dolayı da ben teşekkür ediyorum”.

Daha sonra Müzekki Ahmet, “Biz teşekkür ediyoruz. Şunu belirtmek isterim ki, bugün burada keseceğimiz pastayı facebook sayfamızı beğenen tüm bu 5 bin takipçimiz adına da kesmiş olalım” sözleriyle hep birlikte pastayı kesmeye davet etti. Kutlamada pastadan başka ikramlar da vardı.
İkramlardan sonra Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet, gazetenin geleceği için dua etti.

Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS