Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.1982 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
09 Mayıs 2021
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali’deki boş daireler, apartmanların yenilenmesini engelleyebilir

Kırcaali’deki boş daireler, apartmanların yenilenmesini engelleyebilir

20 Ocak 2015

Konut binalarda ısı yalıtımı yapılmasına ilişkin ulusal programın uygulanması üzere Kırcaali Belediyesi’nde mimar Taner Davut’un başkanlığında kurulan komisyon apartman yöneticileriyle görüştü. Belediyenin hukuk danışmanı Galina Delçeva ve Stratejik Planlama ve Proje Yönetimi Daire Başkanı Nadya Tsvetkova apartman yöneticilerine programın nasıl uygulanacağını izah ettiler.

Kırcaali’de yaşayan yüzlerce ailenin ücretsiz olarak yeni doğramalara, dairelerinde ısı yalıtımı yapılması ve güneş paneli sistemleri kurulması imkanına sahip olacaklar. Bu da Kırcaali’de de uygulamaya girecek prefabrik ve panel binalara yönelik ulusal program sayesinde mümkün olacak.

Bir apartman sakinlerine binada ısı yalıtımı yapılması için kaynak sağlanmamasının tek sebebinin Daire Sahipleri Derneklerinin kurulmaması olduğu anlaşıldı. Bu derneğin apartman sakinlerinin yüzde 67’sini temsil etmesi gerekiyor.

Kırcaali’de sorun şu ki, daire sahiplerinin yurt dışında olmasından dolayı pek çok boş daireler mevcut. Sakinlerin bir kısmı Türkiye’de yaşıyor, diğerleri ise Batı Avrupa ülkelerinde gurbette. Bu sorun Vızrojdentsi semtinde birkaç yıl önce apartman binalarında ısı yalıtımı yapılmasına ilişkin birkaç pilot projenin gerçekleştirilmesini engelledi.

Galina Delçeva, “Eski daire sahipleri dernekleri başvuruda bulunamaz. Belediyede kayıtlı 10 civarında böyle dernekler var. Yeni dernekler kurulmalıdır ve hepsi belediye idaresine kayıt ettirilmelidir” diye izah etti. Daire sahiplerinin bundan önce binalarda ısı yalıtımı yapmışlarsa ve bu da programın kriterlerine uygun olmuşsa, yenilikler korunacak. Kırcaali Belediyesi, binaları incelemek üzere firma seçimi yapılacak ihale gerçekleştirecek. Harcamalar belediye tarafından karşılanacak. Binanın yenilenmek için onaylanması durumunda form üzerine Belediye, Daire Sahipleri Dernekleri, Bulgar Gelişim Bankası ve devleti temsilen Vali arasında sözleşme imzalanacak. Isı yalıtımı yapılırken binanın ortak kullanılan bölümlerine vurgu yapılacak. Çatı, cephe, merdiven bölümleri yenilenecek.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS