Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.1982 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Mayıs 2021
HABERLER » Bulgaristan
HÖH, Sağlık Bakanı Petır Moskov istifa etmezse, gensoru önergesi verecek

HÖH, Sağlık Bakanı Petır Moskov istifa etmezse, gensoru önergesi verecek

20 Ocak 2015

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Başkanı Lütfi Mestan, Başbakan Boyko Borisov’un Meclis kürsüsünde hekimlere karşı yapılan saldırılar konusunda yalan söylediği için Sağlık Bakanı Petır Moskov’un istifasını istemesi çağrısında bulundu.

Borisov’un bu istifayı istemediği takdirde HÖH partisinin gensoru önergesi verilmesi için konsültasyonlar başlatma girişiminde bulunacağını açıkladı.

Gensoru önergesinin sektörel politikalar gerekçesiyle değil de Sağlık Bakanı hakkında yabancı düşmanlığı ve etnik azınlıklara yönelik uygun gelmeyen davranışlarda bulunma gerekçesiyle olacağını belirtti.

Mestan, “Loveç’te (Lofça) Acil Servis şubelerinin camlarının kırıldığı 4 olay var, Köstendil’de bir doktora saldırılmıştır. Silistre ilinde bedeninde hafif yaralanmaya sebep olan bir hekime saldırı yapılmıştır. Hekimlere karşı yapılan doğrudan saldırı, tehditler ve sözel saldırıların yaşandığı toplam 17 olay kaydedildi” dedi.

Mestan, “Sözel saldırılar bile olsa bu büyük bir sorundur. İçişleri Bakanı Vselin Vuçkov’un 17 Aralık 2014 tarihine kaydettiği 17 saldırı ile Bakan Moskov’un doğruladığı 225 saldırı arasındaki fark neyi gösteriyor? İki bakandan hangisi yalan söylüyor? Vuçkov’un yazılı olarak verdiği cevaba şüphe etmemiz için neden yok. Sağlık Bakanı’nın Acil Servis ekiplerine yapılan 225 saldırının kayıt edildiğine dair yalan konuşmakla neyi hedeflediği sorusu ortaya çıkıyor” diye ifade etti.

HÖH Başkanının ifadelerine göre sayı farkı, düşmanın imajını oluşturulmasını yansıtan kamuoyunda değişim mekanizmalarını gösterir. Mestan, “Bu korkunç bir kötülüğe karşı mücadele eden kahraman bir bakan, fakat bu manipülasyon hiç de öyle zararsız değil. Bakan Moskov, birkaç suç failinin suçunu bütün bir etnik azınlığın üzerine atmak için tam bir kampanya geliştirdi. Buna dayanarak Bakan Roman asıllı vatandaşların hayvan gibi yaşamayı tercih ettiklerini ve bu yüzden hayvan olarak muamele görecekleri benzetmesini yapmaya kalkıştı. Vatanseverlik Cephesi’nden koalisyon ortakları Romanlar hakkında “insana benzer hayvanlar” ifadesini kullandılar. Boyko Borisov’a soruyoruz, iki bakanından hangisi yalan söylüyor? Eğer cevap Petır Moskov ise, onun hakkında nasıl bir siyasi karar alınacak? Başbakanın, Petır Moskov’un istifasını istemesini bekliyoruz” diye altını çizdi.

Mestan, “Eğer Borisov bunu yapmazsa, HÖH partisi yabancı düşmanlığı tavırları ve söylediği yalanlar gerekçesiyle Moskov hakkında gensoru önergesi sunulması üzere konsültasyonların başlatılması girişiminde bulunacak. Gensoru önergesi, Bakan Moskov’un Sağlık Bakanı makamının gerektirdiği yüksek sorumluluğu taşımaya uygun kişi olmayışından kaynaklanıyor” diye belirtti.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS