Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.1982 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Mayıs 2021
HABERLER » Bulgaristan
Başbakan Borisov: “Müslüman ve Hıristiyanlar arasında ayrım yapılmasına izin vermemeliyiz”

Başbakan Borisov: “Müslüman ve Hıristiyanlar arasında ayrım yapılmasına izin vermemeliyiz”

27 Ocak 2015

Başbakan Boyko Borisov ve Bulgaristan Başmüftüsü Dr. Mustafa Hacı, toplumda ayrım olmasına ve Müslüman ve Hıristiyanlar arasında ayrım yapılmasına izin verilmemesi gerektiği görüşünde hemfikir oldular. Borisov, bugün Başmüftü, geçici olarak Yüksek İslam Şura Başkanı görevinde bulunan Vedat Ahmet ve Başmüftülüğün Sekreteri Ahmet Ahmedov’u çalıştay yapmak üzere makamında kabul etti.

Başbakan, “Din, etnik köken ve sosyal statüse göre vatandaşların birbirlerine karşı düşman hale getirmek sorunların çözümü değil. Buna izin vermemeliyiz ve hepimiz sorumluluk içinde etnik barışı korumalıyız” diye vurguladı. Borisov, “Muhteşem bir barış ve huzur içinde yaşama modeline sahibiz. Bu modelin korunması bizim görevimizdir” diye kaydetti. Başbakan, toplumda olgunluğun korunması ve dini inanca ilişkin geleneklerin değiştirilmesine izin verilmemesi gerektiğini belirtti. Borisov, Hala sözde “İslam Devleti” adındaki terör örgütüne Bulgaristan vatandaşı olan herhangi bir Müslümanın katılmasına izin verilmediği için gurur duyabileceğimizi ifade etti. Başbakan’ın ifadelerine göre bu durum bizi rahatlatmamalı, tam aksine bunun olmaması için gerekli önlemleri alma sorumluluğunu üstlenmeliyiz.

Başmüftü, “Başmüftülük Bulgaristan Müslümanlarının dini yaşamını organize ederek, onların dini yaşamının dış güçlerin etkisi altına girmemesi için elinden geleni yapıyor” dedi. Dr. Hacı’nın ifadelerine göre Başmüftülük Kurumu ne kadar daha iyi işlevlerini yerine getirirse, o kadar bu tür riskler azalıyor.

Mustafa Hacı, ülkede yüksek dini eğitim okulu gereksinimini Başbakan’ın dikkatine arz etti. Bu okulda ülke çağındaki dini görevlilerin devlet makamların ve Başmüftülüğün gözetimi altında yüksek eğitim göreceklerinin altını çizdi.

Başmüftü, “Devletten destek alarak ortak çabalarla Bulgar ulusunun olgunluğunu koruyabileceğimiz kanısındayım” diye vurguladı.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS