Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali’de “Drujba” stadyumunun tamiratına ilişkin projenin temeli atıldı

Kırcaali’de “Drujba” stadyumunun tamiratına ilişkin projenin temeli atıldı

02 Şubat 2015

Kırcaali’deki “Drujba” stadyumunun uzun zamandır beklenilen tamiratına ilişkin projeye bugün düzenlenen temel atma töreni ile başlandı. Törene katılan resmi konuklar arasında Kırcaali HÖH Milletvekilleri Erdinç Hayrullah, Şabanali Ahmet, Mustafa Ahmet, Haskovo Milletvekili Saliha Emin, Meclis Başkanı Raif Mustafa, Kırcaali Belediye Başkan yardımcıları Elisaveta Kehayova, Muharrem Muharrem, Hüseyin Ahmet, Belediye Genel Sekreteri Sezgin Bekir, HÖH ve BSP Meclis Grubu başkanları Mümün Emin ve Georgi Küçükov, Arda Futbol Kulübü Başkanı Ramadan Yaşarov hazır bulundular.

Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Azis, stadyumun inşaatının elli yıldan fazla olduğunu belirterek şu ana kadar genel tamiratı yapılmadığına dikkat çekti. Tutarı 1,7 milyon levaya ulaşan projenin ilk aşaması için kaynakların sağlandığını, Kırcaali Belediyesinin projeye katkı payının 600 000 leva olduğunu açıkladı. Kalan diğer kaynaklar Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından sağlanıyor. Kırcaali Belediyesinin projesi önceki hükümet döneminde finanse edilmek üzere onay kazandı.

Birinci aşamada drenaj sistemi yapılıp, suni çim halı döşenerek ve futbol sahası komple yenilenecek. Stadyumda koşu pisti kurulacak, 5520 koltuk kapasitesine sahip tribün ve loca-VİP tribün, soyunma giyinme odaları, tuvaletler, antrenman odaları da yenilenecek. Stadyum kompleksi aydınlatmaya sahip olacak. Projenin ikinci aşaması da öngörülüyor. Şimdiki hükümetin kaynak sağlanmasını onaylanması bekleniyor. Proje Pripek HIT Building Ltd. Şirketi tarafından uygulanıyor.

Belediye Başkanı, “Yakın bir zamana kadar spora borçlu olduğumuzu söylerdim. Zorluklara ve kötü maddi ve teknik donanıma rağmen sporcularımız ve bu alanda çalışanlar başarı için motivasyonunu kaybetmediler. Geçen yıl Kırcaali İlçesi için spor yılıydı, bu yıl ise spor tesislerine yatırım yılı diyebiliriz. Stadyumun genel tamiratına başlıyoruz, kapalı havuzun ev ayrı yerleşim yerlerindeki spor sahalarının onarımını bitiriyoruz. Bu spor tesisleri sporu seven herkese bizim özel hediyemizdir” dedi.

Çocukken bu stadyumda spor yapmaya başladığı için kendini heyecanlı olduğunu paylaşan Milletvekili Mustafa Ahmet, 2013 yılında Plamen Oreşarski hükümeti sırasında HÖH partisinin Kırcaali İlçesinde spor tesisleri için 5 milyon leva sağlayacağına dair verdiği sözü yerine getirdiğini belirtti.

Milletvekili, “Kimin Kırcaali için ne yaptığına dair değerlendirmeyi insanlar yapsınlar” dedi. Mustafa Ahmet, projenin hayata geçirilmesine başlanması için son aylarda sürekli başkente gidip gelen Arda Futbol Kulübü Başkanı Ramadan Yaşarov-Ramo’yu girişiminden dolayı övdü.
Törende konuşan Milletvekili Erdinç Hayrullah, vatandaşların kendilerine neden Kırcaali’ye komşu ilçelerde stadyumlar yenilenirken bunun Kırcaali’de yapılmadığını sorduklarını paylaştı. Milletvekili, komşu ilçelerin özelliklerine göre Kırsal Kesimlerin Kalkınması Programından faydalandıklarını, yani Avrupa Birliği fonlarının kaynaklarından yararlandıklarını izah etti. Müh. Hayrullah, “Kırcaali Belediye Başkanı ilk imkanda stadyum projesine finansman sağlamayı başardı ve bizler de kendilerini destekledik” dedi. Milletvekili Arda takımının “Drujba” stadyumunda geçmişte gösterdiği başarıları hatırlatarak, tamirattan sonra futbol kulübünün şöhretini geri kazanıp stadyumun izleyicilerle dolup taşmasını diledi.

Kırcaali Belediye Başkanı, kepçede şampanya şişesini kırdıktan sonra futbol topunu ayağıyla gezdirerek makinenin diğer tarafına geçti. Başka proje temel atma törenlerinde olduğu gibi bizzat kendisi iş makinesinin direksiyonu başına geçip ilk kazıyı yaptı.

Daha sonra Müh. Azis gazetecilere tamirat yapılacak stadyum bölümlerini bir bir gösterdi.

Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS