Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Domuz gribi, Haskovo ilini etkisi altına aldı

Domuz gribi, Haskovo ilini etkisi altına aldı

04 Şubat 2015

Ulusal Enfeksiyon ve Parazit Hastalıklar Merkezi Müdürü Prof. Dr. Todor Kantarjiev, “Bu yıl grip yeni bir sürpriz yaşattı. İnfluenza A (H3N2) virüsü tüm ülkeye yayılırken, sadece Haskovo’da virüs farklı - AH1N1” diye bildirdi. Bu grip salgınının neden bir bölgeyi sarstığı, kalan diğer bölgelere ise "Hong Kong" veya "Texas" olarak bilinen gribin yayıldığı bilinmiyor. Fakat muhtemelen Haskovo sakinleri gribi daha kolay geçirecekler, çünkü son dört yıldır ülkede hüküm süren domuz gribi virüsüne karşı bağışıklık geliştirdiler. Ülkenin diğer bölgelerinde yaşayan vatandaşlar gribal enfeksiyonu daha ağır geçirecekler, çünkü Hong Kong gribinin virüsü uzun zamandır ortaya çıkmamıştı ve ona karşı geliştirilen bağışıklık zayıfladı.

Prof. Kantarjiev, “Yavaş yavaş da olsa ülkede grip vakaları artmaya devam ediyor. Ulusal Enfeksiyon ve Parazit Hastalıklar Merkezi’nin verilerine göre hastaların sayısında 10 bin kişide 172’den 175’e artış var. Bu hafta Razgrad İlinde grip salgını ilan edildi. Geçen yıl Burgaz, Pleven, Stara Zagora (Eski Zağra), Dobriç (Hacıoğlu Pazarcık) ve Varna bölgelerinde grip salgını vardı. Hastalık oranı başkent içinde ve Sofya İlinde de artış gösteriyor. Fakat şimdilik salgın seviyesinde değil” diye izah etti.

Ulusal Enfeksiyon ve Parazit Hastalıklar Merkezi’nin verilerine göre grip hastalığı vakalarına en büyük oranda Ruse ilinde rastlanıyor. Son hafta bu ilde 10 bin kişide 430 hasta görülüyor. Fakat şimdilik grip salgını ilan edilmedi. Şumnu ilinde de hastalık oranı yüksek. Burada 10 bin kişiden 193’ü hasta. Yerel yöneticiler, bölgenin grip salgını eşiğinde olduğunu duyurdular.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS