Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
24 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Bulgaristan’ın 16 milyar levalık borç alması onaylandı

Bulgaristan’ın 16 milyar levalık borç alması onaylandı

13 Şubat 2015

Parlamento Dış İlişkiler Komisyonu, Bütçe ve Finans Komisyonu hükümet tarafından önerilen 16 milyar leva tutarında dış borç almasını onayladı. İlk başta Dış İlişkiler Komisyonu oturumunda yapılan oylamada öneri için 9 olumlu, 3 olumsuz ve 6 çekimser oy kullanıldı ve dolayısıyla kabul edilmediği bildirildi. Daha sonra bir hata olduğunu ve Vatanseverlik Cephesi’nden Krasimir Bogdanov’un oturuma katılmadığı halde oyu çekimser olarak sayıldığına dair açıklama yapıldı. Şu durumda 9 olumlu, 3 olumsuz ve 5 çekimser oyla teklifin kabul edildiği bildirildi. 2017 yılının sonuna kadar 16 milyar leva tutarında yeni bir dış borcu alınması için GERB ve Reformcu Blok milletvekili destek verirken, BSP’liler karşı çıktı. Komisyonun diğer üyeleri ise çekimser kaldılar.

Bütçe ve Finans Komisyonu’nda da buna benzer bir durum yaşandı. İlk başta Komisyon Başkanı Menda Stoyanova BSP’li bir milletvekilinin gıyabi oyunu geçerli kabul ederken, sonra geçersiz kabul etti. Borcun Komisyon tarafından onaylanıp onaylanmayacağı bu oya bağlıydı.

Bulgaristan, dış borç almada arabuluculuk yapmak için Citigroup Global Markets Limited, HSBC Bank, Societe Generale ve UniCredit Bank ile sözleşme imzalayacak.

Daha önce Dış İlişkiler Komisyonu oturumunda Maliye Bakanı Vladislav Goranov, BSP’nin yıllarca ödenecek büyük bir borç toplandığına dair suçlamayı reddetti.

Fakat sol görüşlü partilere göre bu borç Bulgaristan’ı Yunanistan’ın durumuna getirecek ve büyük miktardaki borç ordunun silahlandırılması için alınacak.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS