Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
24 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Didem Erbaş ile Mergüze Günay’ın “Unutulmuş Anılar” adlı sergisi tanıtılacak

Didem Erbaş ile Mergüze Günay’ın “Unutulmuş Anılar” adlı sergisi tanıtılacak

13 Şubat 2015

İstanbul’dan iki genç ressam KRIG Hareketi’nin daveti üzerine bu akşam saat 18.00’de GRIG Galerisi’nde “Unutulmuş Anılar” adlı sergisini tanıtacaklar. Cesur deneyimlerde bulunan ressamların yaratıcılığı sanat yapılandırmalarda gerçek durumları üreten sanatsal yollarla doğru seçimi ile ilişkilidir.

“Unutulmuş Anılar”, 1985 yılında İstanbul’da doğan Didem Erbaş’a ait bir projedir. Gerçek nesneler ve fotoğraflardan kolajlar oluşturarak kendi hikayelerini yaratıyor. Eski fotoğraflardan oluşturduğu hikayeleri insanların gerçek hayatına ve edebiyata taşıyor. Didem, dünyada var olan çeşitli kurallar ve tavırların doğasını analize etmek için genellikle bireye uygulanan şiddetle ilgili sorunların üzerinde duruyor. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’ni bitiren Didem Erbaş, şu anda Sabancı Üniversitesi’nde lisansüstü eğitim görüyor. 2013 yılında çağdaş politik sanatın en önemli isimlerinden biri olan Kübalı sanatçı Tania Brugger ile birlikte Salzburg Yaz Akademisi'nde çalıştı. Brugger’in "Suçluluk Yükü" adlı sanat performansı birkaç yıl önce dünya basınını ayağa kaldırdı.

Didem Erbaş’ın projeleri İstanbul’da deneyimlerde bulunan genç ressamlardan oluşan Art Şhift Grubu’nun faaliyeti ile ilişkilidir. Onlar terkedilmiş binalar, açık alanlar, binaların dış cephelerinde çalışmalar yapıyor, bir otel odasında, ya da eski bir evin zemininde mobil müze yapıları oluşturuyorlar.

KRIG Sanat Galerisi’nde tanıtılan sergi eski fotoğraflar, özel fotoğraflar, metin ve gerçek nesnelerden oluşturulmuştur. Didem Erbaş, “Benim çalışmalarım kimlik ve hafızaya dayalıdır. Temel malzeme olarak eski fotoğraflar kullanıyorum. Onları konkre kontekstin veya sahip olduğu kişiler hakkında verdikleri bilginin dışında algılayabilirim. Sonra o nesnelerle sanki benim hafızamın bir parçasıymış gibi diyalog içine girmeye çalışıyorum. Onları kendi hikayemin bir parçası yapmaya çalışıyorum. Böylece bu hatıraları ben kendi deneyimime göre şekillendiriyorum. Bu şekilde onların her bir kişi tarafından kullanılabileceğini ve anlam bulabileceğini tasavvur ediyorum. Ama benim asıl hedefim yabancı bellek prizmasından geçirilerek kimliği bulmaktır. Kültürler arasındaki farklar, kimlik kartlarında yüzlerin renginde farklar, giyim kuşam, saç rengi, büyük şehrin tüm unsurları kimliğin incelendiği unsurlarıdır” diyor.

Mergüze Günay serginin küratörü ve kendi projesiyle bu projede yer alıyor. Göçmen bir aileden olan Mergüze 1984 yılında Plovdiv (Filibe) şehrinde doğmuştur. Babası aslen Çernooçene’nin (Yenipazar) Beli Vir (Mındırağaç) köyündendir. Erken çocukluk dönemi Kırcaali’de geçmiştir. 1989 yılında Türkiye’ye Zorunlu Göç esnasında ailesi İstanbul’a yerleşiyor. İstanbul Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ni bitiren Mergüze Günay, dünya çağdaş sanatının ünlü araştırmacısı, yazar ve küratör Marcus Graf ile birlikte postmodern sanat alanında çeşitli küratörüyle projeler üzerinde çalışıyor. İkisinin ortak yaratıcı projelerinden biri “Contemporary İstanbul Art Fair”. Ocak 2015 tarihinde Mergüze Günay, İstanbul'daki Galeri Merkur'da sergilenen “Pardon, Kaçıncı Kat?” adlı grup sergisinin organizatörlerinden biri. Büyük yankı uyandıran sergi, kentlerin yeni semtlerinde görülen yabancılaşmayı ele alıyor.

Resim ve durum, medya ve video sanatının eşzamanlı gelişiminin kullanıldığı deneysel yeni medya sanatı alanına ilgi duyduğu söylenebilir. Didem Erbaş ile birlikte hazırladıkları “Unutulmuş Hatıralar” adlı sergi ilk defa Bulgaristan’da tanıtılıyor. Bu sergide Mergüze Günay, grafik deneyler ve çocukluğunu geçirdiği Kırcaali’de 1989 yılından özel siyah beyaz fotoğraflardan oluşturulan kolajlar üzerinde duruyor.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS