Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Dünya
Yerel Medyalar Türk-Bulgar Dostluğuna Katkı Sağlayacak

Yerel Medyalar Türk-Bulgar Dostluğuna Katkı Sağlayacak

16 Şubat 2015

Türkiye-Bulgaristan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı ve Ak Parti Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk, Sivil Toplum Diyalogu Medya Hibe Programı kapsamında Mudanya Gazeteciler Derneği (MGD)’nin Bulgar Gazeteciler Birliği ile ortaklaşa yürüttüğü “Yerel Medyanın AB ile Uyumu” projesine destek verdi.

MGD Başkanı Yavuz Gerçekçi ve Proje Koordinatörü Hüseyin Türker’i TBMM’deki makamında kabul eden Milletvekili Mustafa Öztürk, Avrupa Birliği’nden hibe almaya kazanan 16 projeden biri olma özelliği dolayısıyla Mudanya Gazeteciler Derneği’ni kutladı.

Bulgaristan’dan üç yaşındayken ailesiyle birlikte Türkiye’ye göç etmek zorunda kaldığını ifade eden Milletvekili Mustafa Öztürk, Türkiye-Bulgaristan Dostluk Grubu olarak parlamentolararası 3,5 yıldır sürdürdükleri çalışmalar hakkında bilgi verdi. Grubun çalışmalarının kendisi için bir ‘vefa projesi’ olduğunu belirten Öztürk, ecdat yadigârı Balkanlar’ın partiler üstü bir devlet meselesi olduğunu kaydetti.

“BULGARİSTAN, TÜRKİYE’NİN AB ÜYELİĞİNİ DESTEKLİYOR”

Bu arada AB projesi kapsamında hazırlanacak Bulgaristan göçmenlerine hitap edecek belgesel film çekimleri için de proje ekibine röportaj veren Milletvekili Mustafa Öztürk, Bulgaristan ile Türkiye arasındaki kardeşliğin ve dostluğu daha da ilerletmek adına medya alanında başlatılan projenin çıktılarının önemli olacağını söyledi. “Bulgaristan bizim komşu ve müttefik ülkemiz ama biz Bulgaristan’ı aynı zamanda dost ve kardeş ülke olarak görüyoruz” diyen Öztürk, “Bulgaristan’ın Avrupa Birliği’ne girmesinden sonra daha ılımlı politikalar izlenmeye başlandı. AB, İnsan Hakları Sözleşmeleri gibi birçok uluslararası kuralın devreye girmesi Bulgaristan’ın daha demokratik olması noktasında ülkeye ciddi adımla attırması Bulgaristan için olumlu gelişme. Çünkü Bulgaristan’da farklı inançlar, farklı etnik yapıda gruplar var. Herkesin demokrasi içinde, eşit vatandaş olarak kardeşçe yaşamaları Bulgaristan’ı daha da zenginleştirecektir” diye konuştu. Öztürk ayrıca, AB üyesi olan Bulgaristan’ın, Türkiye’nin AB’ye girmesini desteklediğini de sözlerine ekledi.

MGD Başkanı Yavuz Gerçekçi ve Proje Koordinatörü Hüseyin Türker daha sonra Avrupa Birliği Uyum Komisyonu Üyesi ve Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Üyesi CHP Bursa Milletvekili Doç. Dr. Aykan Erdemir’i de makamında ziyaret ederek, proje hakkında bilgilendirdi.

Kaynak:


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS