Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Yunan kökenli Rus işadamı İvan Savidis, Podkova köyünde Tütün Fabrikası kuracak

Yunan kökenli Rus işadamı İvan Savidis, Podkova köyünde Tütün Fabrikası kuracak

19 Şubat 2015

Yunan kökenli bir Rus oligarkı Kırcaali bölgesinde en büyük yatırımcı olma yolunda. İvan Savidis, Kirkovo’nun (Kızılağaç) Podkova (Nalbantlar) köyüne yakın Tütün Fabrikası kurmak için 30 dekarlık bir alanı satın aldı. Forbes Dergisi’ne göre işadamı en zengin 30 Rus’tan biridir. Forbes’in Şubat 2006 tarihinde yaptığı sıralamaya göre Savidisin toplam serveti 100 milyon dolar. 27 Mart 1959 tarihinde Gürcistan’ın Pontuslu Yunanlıların ikamet ettiği Santa köyünde dünyaya geldi. 21 yaşında sıradan işçi olarak çalışmaya başladığı Rostov na Donu şehrindeki devlete ait Sigara Fabrikası’nda Müdür Yardımcısı görevine kadar yükseliyor. Sonra kendi işinin sahibi olmaya karar veriyor ve Donskoy Tabak Şirketini kuruyor, Rosrov şehrindeki havalimanını satın alıyor. Sigara işinde milyonlar kazanıyor, sonra soğutulmuş et, tarım ve balık ürünleri üretimi ve ticaretinde ve başka işlerde de başarı elde ediyor.

17 000 kişiden fazla işçisi olduğu belirtiliyor. Giderek dünya çapında ticaret yapan güçlü Gruppa Agrokom Holding’i kuruyor. Fakat amacı sadece para biriktirmek değil. Sigara baronu olarak bilinen Savidis, siyasete de atılıyor. İki kez Birleşik Rusya partisinden milletvekili seçiliyor. Ona “Vatana Hizmet Nişanı” ile onurlandıran Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yakın dostu olarak biliniyor.

Savidis, futbola büyük ilgi duyuyor. Bir süre Rostov na Donu şehrindeki Rostov ve SKA adlı futbol kulüplerinin başkanıdır. 2012 yılında Yunanistan’ın Selanik şehrindeki PAOK Futbol Kulübünün kontrol hissesini satın aldı. Güney komşumuzda basına göre en popüler takımlara ilişkin projesi siyasete girmek için imaj oluşturmaya yöneliktir. Savidis artık OPAK Futbol Kulübüne 30 milyon avronun üzerinde kaynak yatırımında bulunmuştur, yeni bir stadyum inşa edilmesine hazırlık yapılıyor. Yakın bir zaman öncesi oligarkın takıma büyük hayranı olduğu Dimitır Berbatov’u dahil etmek istediği iddia edildi. Bulgar asıllı Berbatov’un Selanik’te 4 milyon avro yıllık maaş alacağı ve bu paranın da Monaco takımında oynayarak aldığı maaştan bir milyon daha fazla olduğu söylentileri vardı. Transfer yapılmadı, fakat Yunanistan’da Rus yanlısı politika izleyen Syriza partisinin iktidara gelmesiyle Savidis’in daha da başarılı işlere imza atacağına inanılıyor.

İvan Savidis’in Tütün Fabrikasını eski bir askeri öğrenci kampının yerine kurulması bekleniyor. Bu üretim tesisinde en az 150 kişinin geçim kaynağı bulması bekleniyor. İskeçe’deki yatırımcının ilgi gösterdiği tüm alan 63 dekar. Komünizm döneminde askeri öğrenci kampı olarak kullanılan bina demokrasiye geçiş döneminde kısa bir süre hafif düzeyde zihinsel yetersizliği olan çocuklar için yatılı okul olarak kullanıldı, fakat okul daha sonra başka yere değiştirildi. Son yıllarda bina kendi haline bırakılmış ve neredeyse harap olmuş durumda. Kullanılması için ciddi bir onarıma ihtiyaç duyuluyor. Fabrikayı kuracak olan merkezi İskeçe’de bulunan Yunan şirketi bu alanın sadece yarısını veya 30 dekarlık bir araziyi satın almıştır. Savidis, bu araziyi 130 bin levaya satın aldı. Kirkovo Belediyesi’nden projenin temelinin muhtemelen mart veya nisan ayında atılacağı bildirildi. 5-6 ay sürecek inşaat ve montaj işlerinden sonra fabrikanın yazın sonunda veya sonbaharın başında faaliyete başlaması bekleniyor.

Podkova köyünün muhtarı Sevinç İsmet ve ilçenin diğer sakinleri de tütün fabrikası kurulması fikrini desdekliyor. Sevinç İsmet, “Açılan her bir iş pozisyonu için seviniyoruz. Bizde işsizlik büyük orandadır. Gençlerin çoğu Belçika, Hollanda, Almanya gibi Batı Avrupa ülkelerinde çalışıyor. Yeni üretim tesisi sayesinde onların bir kısmının gurbete gitmekten vazgeçmelerini umuyoruz” dedi. Muhtarın ifadelerine göre şu anda aynı muhtarlığa bağlı Podkova ve Stareyşino köylerinde ancak 40 aile tütün yetiştiriyor. Bu yıl 40 ton tütün alımı yapılması bekleniyor. Muhtar, “80 tondan fazla tütün üretildiği yıllarımız da oldu. Fabrikanın kurulmasıyla geleneksel tütün yetiştiriciliğine dönüş yapılmasını umarım, çünkü bölgede üretilen oryantal tütün yüksek kaliteli ve uluslararası pazarlarda büyük değer görüyor” diye yorum yaptı. Köyün diğer sakinleri de aynı görüşe sahip. Onlar fabrikanın köye canlılık getireceği ve beraberinde başka faaliyetlerin de geliştirilmesini sağlayacağı kanaatindeler. Podkova köyü Kırcaali bölgesinde en büyük köylerden biri, köye demiryolu ulaşımı da var. Ruse-Podkova tren seferinin son durağıdır. Yunanistan ile sınır Kirkovo İlçesinin sakinleri, “Tütün üretildiği yerde işlenmesi iyi olacak” diyorlar. Eylül 2013 tarihinde Makas Sınır Kapısının açılmasından sonra Podkova’da Tütün İşleme Fabrikası kurulması Kırcaali ilinde yapılan ilk büyük yabancı yatırımı olacak.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS