Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Belediye Başkanı Hasan Azis: “BSP, anaokullarında gıda meselesini neden şimdi gündeme getiriyor?”

Belediye Başkanı Hasan Azis: “BSP, anaokullarında gıda meselesini neden şimdi gündeme getiriyor?”

25 Şubat 2015

Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis ve Belediye Başkan Yardımcısı İvan Velev basın toplantısında Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) İl Başkanı Georgi Küçükov’un ebeveynlerin ihbarı üzerine anaokullarına tedarik edilen gıda ürünlerinin düşük kalitede ve daha pahalı olduğu iddialarını yalanladılar. Belediye tarafından kurulan komisyonun gıda ürünlerinin kalitesi ve fiyatlarını denetlediğini ve tutarsızlık tespit edilmediği belirtildi.

Aynı zamanda komisyonun Başkanı İvan Velev, “Başka komisyon ve başka hareketlerle ilgili yorum yapmak istemiyorum” dedi. Belediye Başkanı, “Siyasi süreçlerin başka bir aşamasına giriyoruz. Gelecek yerel seçimleri kastediyorum. Siyasi partiler farklı davranış ve tutum sergileyeceği anlaşılıyor” dedi. Bu meselenin bir yıl önce de gündeme getirildiğini hatırlatan Müh. Azis, “Neden tam şimdi gündeme getiriliyor. Muhalefetteki partilerin buna benzer başka sorular da yöneltmelerini bekliyorum. Anaokullarına gıda ürünleri tedarik eden şirket aynısı, okul müdürleri de aynı. Belli ki, gelecek yerel seçimler toplumu ilgilendiren önemli meselelerin gündeme getirilmesini motive ediyor. Neden anaokullarında çocuklara verilen gıdalardan memnun olmayan anneler tam da Georgi Küçükov’a bu meseleyi arz etmişler? Acaba Belediyenin nerede olduğunu ve anaokullarında gıdalarla ilgili sorumluluk taşıdığını bilmiyorlar mı? Neden meseleyi Belediye Başkanı ve konuyla ilgili sorumluluk taşıyan Belediye Başkan Yardımcılarının dikkatine arz etmemişlerdir? Üçüncü yerde, neden bu sıkıntılar ilk başta Belediye’de değil de BSP Kulübü’nde dile getiriliyor? Ayrıca diğer temel partilerin ofisleri de BSP Kulübüne yakın mesafede bulunuyor” diye belirtti. Küçükov’a ihbarda bulunan annelerin isimlerini öğrenmek isteyeceğini açıkladı.

Bununla birlikte Belediye Başkanı, bu meselenin ilçede çocukların sağlığı ve hayatını ilgilendirdiği için hangi parti tarafından gündeme getirilirse getirilsin önemini küçümsemediğinin altını çizdi. Belediyede kurulan komisyon tarafından yapılan denetim sonucunda hazırlanan raporun Yerel Meclisin yarınki oturumunda Meclis üyelerine tanıtılacağını kaydetti. Denetimin toplam 18 anaokulunu kapsadığını ve komisyonun diğer anaokullarında da çalışmalarına devam ettiği belli oldu. İlçe çapındaki tüm anaokulların 10 gün içinde denetiminin tamamlanması bekleniyor. Kendi oğlunun da anaokuluna gittiğine dikkat çeken Müh. Azis, “Bu meselenin toplumda büyük yankı uyandırdığını ve Kırcaaliler için önemli ve hassas bir konu olduğunun farkındayız” dedi.

Yapılan denetimler sonucunda Belediye Başkanı çıkarttığı emri basına tanıttı. Bu emre göre Okul Yemeği Şirketi ve ilçede bulunan anaokulu müdürleri tedarik edilen gıda ürünlerinin kalitesini sürekli denetlemek zorundalar. Ayrıca onların 3-7 yaş arasındaki çocukların sağlıklı beslenmesine ilişkin yönetmelik ve 9 nolu yönetmelikle tanışmaları gerekir. Anaokulu müdürlerinin bu yönetmeliklerde belirtilen gerekliliklere uymayan ve geri çevrilen gıda ürünlerine ilişkin defter tutmak zorundalar. Okul Yemeği Şirketi ve anaokulu müdürleri periyodik olarak Gıda Güvenliği Kurumu tarafından yapılan denetimlerden elde edilen sonuçlar hakkında Belediye Başkanı’nı haberdar etmek zorundalar. Okul Yemeği Şirketi, anaokullarına satılan gıdaların fiyatlarını Tarım Piyasası Bilgi Sistemi’ne (SAPİ) göre fiyatlarla kıyaslayarak kontrol etmek zorundadır.

Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS