Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Milletvekilleri, Sipey’de heyelan mağdurlarıyla görüştüler

Milletvekilleri, Sipey’de heyelan mağdurlarıyla görüştüler

05 Nisan 2015

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Milletvekilleri Erdinç Hayrulla, Şabanali Ahmet, Mustafa Ahmet, Saliha Emin beraberlerinde Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis ve İnşaattan Sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Muharrem ile birlikte dün son aylarda yaşanan heyelanlarda büyük hasar gören Sipey (Durhanlar) köyünü ziyaret ettiler. Milletvekilleri heyelan mağdurlarıyla görüşüp dertlerini dinlediler.

Milletvekilleri, yerli halkı Cuma günü Parlamento’da heyelanlarda büyük hasar gören Sipey ve daha üç köyle ilgili parti adına HÖH Başkanı Lütfi Mestan tarafından duyurulan görüşle tanıştırdılar. HÖH Meclis Grubu, Kırcaali İlçesinde yaşanan heyelan bölgelerinin acil olarak güçlendirilmesi için gerekli kaynaklar sağlanması üzere ulusal bütçenin güncellenmesini talep etti.

O zaman Mestan, “Sorumluluğunu alarak söylüyorum ki, bu talebimizle ucuz siyasi çıkar amaçlamıyoruz. Doğal afet söz konusu olduğunda iktidar, muhalefet ayrımı yok” dedi.

Kırcaali İlçesinde hasar gören toplam 45 evden, 5’i tamamen harap durumdalar. Mestan, “Yaşanan bu heyelanlar görülmeye alışılmış olanlardan değil, etki altında kalan yerleşim yerlerinin rölyefini tamamen değiştirenlerdendir. Bu evlerin bazılarında iki kuşak Rodop insanının hayatı geçmiştir. Devlet bütçesi imkanlarının kısıtlı olduğunu biliyorum. Bu yüzden sizlerden büyük bir ricam var-heyelan bölgelerinin güçlendirilmesi için gerekli büyük miktarda mali kaynakların sağlanmasından sakınmayalım ” dedi. Mestan, iktidardakilere hitaben, “Devlet bütçesinin güncellenmesi konusunda bile sizi desteklemeye hazırız, fakat bu meseleye bir çözüm bulmak zorundayız” diye ifade etti.

HÖH Başkanı, “Genelde muhalefet bütçeye karşı oy kullanıyor, fakat doğal afet söz konusu olduğunda iktidar ve muhalefet diye ayrılmaya hakkımız yok, dayanışma içerisinde olmalıyız” diye kesin görüş ifade etti.

Mestan, acil olarak önlemler alınmazsa, hasar gören evlerin 45’ten 145’e çıkacağına dikkat çekti.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS