Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
“Radikal İslam” davasının zanlıları tutuklu yargılanmaya devam edecek

“Radikal İslam” davasının zanlıları tutuklu yargılanmaya devam edecek

09 Nisan 2015

Plovdiv (Filibe) İstinaf Mahkemesi, 31 Mart 2015 tarihinde düzenlenen operasyonda tutuklanan sözde radikal İslam vaaz etmekle suçlanan altı şahsın tutuklu olarak yargılanmasına karar verdi.

Avukatların sunduğu argümanlara rağmen hakim Hristo Penev, dava dosyasının 24.cildinde yer alan ekspertizlerin tartışmasız bir şekilde bu kişilerin facebook profillerinde İŞİD terör örgütüne destek ve savaş çıkarma yönünde mesajlar verdiklerini kanıtladığını ileri sürdü.

Davayla ilgili ifade veren bir gizli dahi 9 tanığın zanlılardan Yosif Minçev’in Filibe’deki grubun yöneticisi olduğunu belirttikleri açıklandı. Tanıkların ifadelerine göre bu kişi radikal İslam uygulamak gerekçesiyle hapis cezasına mahküm edilen Ahmed Musa Ahmed’in en güvenilir adamı ve onun yardımcısı Bango lakabıyla bilinen Aleksandır Emilov. İkisinin Filibe’de Romanların yaşadığı Şeker Mahalle’de vaaz ettikleri ileri sürüldü. Yosif Minçev’in eksik olduğu zamanlarda grubun Bango tarafından yönetildiği ifade edildi.

Sözde radikal İslam vaaz etmekle suçlanan şahıslar Pazarcık’tan Orhan Bırzak, Rayko Kırtalov ve Veselin Stefanov, Filibe’den Yosif Minçev ve Aleksandır İvanov ve Asenovgrad (Stanimaka) kasabasından Nenko Şterev. Aynı dava kapsamında Filibe’den Rangel İliev ve Pazarcık’tan Mustafa Ali için de gıyabi tutuklu olarak İnterpol tarafından yakalama emri çıkarıldığı bildirildi. İddianameye göre bu kişiler Ahmed Musa Ahmed’in grubunun üyeleridir.

Onlar Facebook’ta çeşitli sayfalarda radikal İslam konusunda paylaşımlarda bulunuyorlarmış. Evlerinde İŞİD terör örgütünü sembolize eden giysiler, şapkalar, şeritler ve bayraklar bulunduğu belli oldu.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS