Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
19 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Çocuklar, bahar tatilini seminerle değerlendirdi

Çocuklar, bahar tatilini seminerle değerlendirdi

14 Nisan 2015

Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü İrşat Hizmetleri Daire Başkanlığı ülkede Müslüman gençlerin bir kısmının bahar tatilini Nisan ayının başında düzenlenen birkaç günlük dini seminerlerle değerlendirmelerini sağladı. Eğitim seminerlerinden birisi 6-12 Nisan tarihlerinde Rudozem’de Merkez Camii Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirildi. Seminer 4-8.sınıf erkek öğrencilerine yönelikti. Bu seminere Blagoevgrad (Yukarı Cuma), Pazarcık, Haskovo (Hasköy), Kırcaali ve Stara Zagora (Eski Zağra) illerinden toplam 25 öğrenci katıldı. Tatilinde İslam dinini tanımaya çalışan çocuklar, Akaid, Fıkıh, Siyer, Ahlak ve Kuran dersleri aldılar. Organizasyon kapsamında Rudozem imamları Hayri Şerifov ve Vahdi Delihusev, Kriçim imamı Ekrem Hocev ve Smolyan’ın (Paşmaklı) Mogilitsa köyü imamı Emin Golev çocuklara seminer verdiler. Seminer dışında kalan serbest zamanlarını çocuklar futbol oynayarak ve kasabadaki diğer spor tesislerinde başka spor oyunlarıyla değerlendirdiler. Seminerin sonunda çocuklar aralarında dost ilişkileri kurmayı başardıklarını ve gelecekte de tatillerini İslam dinine ve uygulanmasına ilişkin bilgilerini arttırmaya hazır olduklarını paylaştılar. Hepsine Başmüftülük adına hediyeler verildi.

Kızlar için de düşünüldü. 1-8.sınıf kız öğrencileri için Pleven’in Gorsko Slivovo köyünde beş günlük dini seminer gerçekleştirildi. Seminere Pleven bölgesinden toplam 17 kız katıldı. Program zengin ve oldukça çeşitliydi-Kuran, İtikad, İbadet, Siyer, Ahlak derslerinden konular içerirdi. Bununla birlikte kızlar ilahiler öğrendiler, spor ve kültürel faaliyetlere katıldılar.

Çocuklar büyük arzu ve ilgiyle işlenen konuları kavradılar. Genç kızlar, organizasyondan dolayı memnuniyetini ifade etti. Organizatörler ise gençlerin kurdukları dostlukları daima devam ettirecekleri ümidini dile getirdi.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS