Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Hükümet, Adalet Sisteminde Reform İçin Harekete Geçti

Hükümet, Adalet Sisteminde Reform İçin Harekete Geçti

16 Nisan 2015

Bulgaristan'da hükümet, ülkenin Avrupa Birliği (AB) tarafından sürekli gözetim altında tutulmasına neden olan yolsuzluk ve adalet sistemindeki aksamalar gibi sorunlara çözüm bulmak için anayasa değişikliği teklifinde bulundu.

Başbakan Boyko Borisov, Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Rumyana Bıçvarova ile Adalet Bakanı Hristo İvanov, ortak basın toplantısı düzenleyerek yapılması planlanan reformlar hakkında bilgi verdi.

Başbakan Borisov, 25 kişilik Yüksek Adalet Divanı'nın "savcılar" ve "hakimler" olarak iki kanada ayrılması gerektiğini belirtti. Divan üyelerinin görev süresinin 5 yıldan 4 ya da 3 yıla indirilmesi gerektiğini söyleyen Borisov, "Adalet reformu konusunda işlevsel tek alternatifimiz bu. Diğer düzeltmeler, sadece 'makyaj' olur. Bu haliyle Yüksek Adalet Divanı etkin bir organı değil" dedi.

Adalet sisteminde reform için tüm siyasi partilerden destek istediklerini vurgulayan Borisov, "Vatandaşlar, mahkemelerdeki davalarının hızla sonuçlanmasını istiyor. İş sektörü de aynı beklentide" diye konuştu.

Adalet Bakanı İvanov da hakim ve savcıların Yüksek Adalet Divanı'na açık oylamayla seçilmeleri gerektiğini belirtti. İvanov, yolsuzlukları soruşturacak özel bir savcılığın kurulmasına gerek duyulmadığını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Bıçvarova, taslağın parlamento ağustosta tatile girmeden önce oylanmasının planlandığını kaydetti.

Anayasa reformuyla ilgili taslak hazırlanırken Başsavcı Sotir Tzatzarov, Yüksek İdare Mahkemesi Başkanı Georgi Kolev, Yüksek Temyiz Mahkemesi Başkanı Lozan Panov ve Parlamento Başkanı Tzetzka Tzaçeva'ya danışıldığı belirtildi.

Kaynak: Anadolu Ajansı


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS