Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
19 Haziran 2021
HABERLER » Dünya
BGF'dan Gümülcine’deki Yenice Mahalle Camii'nin yakılması hakkında basın açıklaması

BGF'dan Gümülcine’deki Yenice Mahalle Camii'nin yakılması hakkında basın açıklaması

18 Nisan 2015

Değerli Basın Mensupları,

17 Nisan 2015 Cuma günü Gümülcine’deki Yenice Mahalle Camii sabah saatlerinde kimliği belirlenemeyen kişiler tarafından kundaklanmış ve camide büyük çapta maddi hasar meydana gelmiştir. Kundaklama eyleminde can kaybının olmaması teselli kaynağı olmakla birlikte soydaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletmek isteriz.

Son yıllarda Batı Trakya ve Bulgaristan özelinde Evlad-ı Fatihân’ın yoğun olarak yaşadığı illerdeki ibadethanelerimiz başta olmak üzere kültürel ve dini binalarımıza yönelik saldırıların artış kaydettiği görülmektedir. Gümülcine’de yaşanan kundaklama eylemi Balkanlar’daki Türk-İslam eserlerine yöneltilen sistematik saldırıların sadece son halkasını oluşturmaktadır. Gümülcine’nin yanı sıra kısa aralıklarla Bulgaristan’ın Filibe şehrinde yer alan Muradiye Camii’ne de saldırılarda bulunulmuştur. Bu eylemlerin Avrupa Birliği (AB) üyesi olan iki komşu ülkede gerçekleştirilmiş olması ise oldukça manidardır. Balkanlar coğrafyasında ekonomik ve siyasi istikrarsızlıkların etnik krize yol açma tehlikesi göz önünde bulundurulduğunda, her iki ülkede de belirsiz bir tablo ile karşılaşılmaktadır. Bu açıdan aşırılık yanlısı grupların böylesi ortamlardan yararlanarak ülkedeki etnik tansiyonu artırma girişimlerinin olabileceği hususu göz önünde bulundurulmalıdır. Öyle ki Yunanistan ölçeğinde Lozan Barış Antlaşması ile AB’nin ilke ve değerlerine aykırı olarak 240 İmam Yasası’nın uygulanmasıyla azınlığın dini hayatına dayatmalarda bulunulmasına koşut olarak azınlığın ibadethanelerine yapılan fiili saldırılar tehlikeli bir senaryoyu işaret etmektedir.

Bu çerçevede, Yunanistan’da maruz kaldıkları insan hakları ihlallerini hukuk çerçevesinde aşma yolunu benimsemiş olan Batı Trakyalı soydaşlarımızın sağduyulu bir şekilde hareket etmekte olmaları sevindiricidir. Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonu (B.G.F.) olarak Yenice Mahalle Camii’ne yapılan saldırıyı kınıyor, Teşkilatımızın Balkan Türkleri konusunda taraf olduğunu hatırlatmak isteriz.

Kamuoyuna ve soydaşlarımıza önemle duyurulur.

B.G.F. Genel Sekreterliği
Bursa – 18.04.2015

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS