Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Filibe’de Hoşgörü Paneli Düzenlendi

Filibe’de Hoşgörü Paneli Düzenlendi

18 Nisan 2015

Bugün Filibe’de Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi tarafından Hoşgörü başlığı altında bir panel düzenlendi. Konuşmacı olarak panele katılan tarih üzerine doktora eğitimi gören Kemal Raşit, Filibe Üniversitesi Öğretim Görevlisi Harun Bekir, Filibe Belediye Meclis Üyesi Ali Bayram yaptıkları konuşmalarında Bulgaristan’da yaşayan tüm etnik azınlıkların hoşgörü içinde yaşadıklarını belirttiler.

Panelin açılışını yapan Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Bedriye İsmail, Filibe’nin her zaman etnik ve dini ayrımcılığın yapılmadığı, hoşgörü şehri olarak bilindiğinin altını çizdi. Son günlerde şehirde yaşayan Ermeni topluluğunun bazı temsilcilerinin sözde soykırım iddialarıyla yaptıkları etkinlikler ile bu hoşgörüye gölge düşürmekte olduklarını belirten Bedriye İsmail, şunları söyledi: “Bugün burada gerçekleştirdiğimiz bu panelin sözde Ermeni soykırımı iddialarıyla etkinlik düzenleyen Ermeni vatandaşlarımıza karşı yapılan bir etkinlik değildir. Ülkemizde ve şehrimizde yüzyıllardır hep beraber yaşayan Türkler ve Ermeniler arasında hiçbir zaman problem yaşanmamıştır ve yaşanmayacaktır. Bunun için bizler bugün bu paneli hoşgörü sloganı altında düzenliyoruz. Çünkü Filibe hoşgörünün başkentidir. Son günlerde gündeme gelen sözde Ermeni soykırımı iddiaları tartışmalıdır ve hatta bazı tarihçiler tarafından bu konuda çelişkili açıklamalar bulunmaktadır. Değerli katılımcılar, ben sizlere şunu sormak istiyorum. Bugün burada bu toplantıda yer alanların ve onların nine ve dedeleri dahil yüzyıl önce yaşanan olaylardan sorumlu olabilir mi? Niye bizler ve çocuklarımız yüzyıllar önce yaşanan bu olaylardan sorumlu tutuluyoruz? Tarihte yaşananları tarihçilere bırakalım. Bizler ise hoşgörü içerisinde hep beraber yeni tarihin sayfalarını yazalım.”

Daha sonra sözü alan Kemal Raşid, Birinci Dünya Savaşında yaşanan bazı olaylar hakkında tarihsel bilgiler sundu. Bu Savaşlar sırasında Türkiye’nin kuzeydoğusunda yarım milyondan fazla Müslümanın da hayatını kaybettiğini belirtti. O zaman yaşanan olayların soykırım olarak nitelendirilmesinin doğru olmadığının altını çizdi.

Kemal Raşid, “Bulgaristan’da Türk ve Ermeni asıllı vatandaşlar arasında hiçbir zaman problem yaşanmamıştır. Ermeni soykırımı iddiaları siyasidir, hiçbir tarihi geçerliliği yoktur. Bizler tarihimizden ders almalıyız ve geleceğimize bakmalıyız. Bulgaristan, sözde Ermeni soykırım iddialarının tartışmalarında taraf olmamalıdır. Bu problem Türkiye ile Ermenistan’ın problemidir ve çözümü de onların elindedir. Ben inanıyorum ki, bu sorunu onlar iki komşu ülke olarak çözecekler. Bizler, Balkanlar’da iyi komşuluk ve hoşgörü içerisinde yaşamaya devam etmeliyiz” diye konuştu.

Filibe Üniversitesi öğretim görevlisi Harun Bekir, konuşmasında şunları söyledi: “Bugün Filibe’de düzenlenen Hoşgörü Panelinde maalesef yine sözde Ermeni soykırımı konusuna değinmek zorunda kalıyoruz. Aslında bazı çevreler zaman zaman konuyu Bulgaristan kamuoyuna taşımaya çalışıyorlar. Bugün aynı konuyu Filibe’de de gündeme getirmeye çalışıyorlar. Filibeli Türkler de tepkisiz kalamaz, kalmamalıdır. Bilindiği gibi Filibe hoşgörü şehri olarak tanınmaktadır. Yıllarca bu şehirde farklı etnik ve dini gruplar beraber yaşamış ve günümüzde de yaşamaya devam etmektedir. Bu hoşgörü havasını bir sonraki nesillere de aşılamak zorundayız. Bu konuda herkes çaba göstermeli, üzerine düşen görevi yerine getirmelidir. Filibe gibi önemli bir merkezin, Bulgar Türk ilişkilerini zedeleyecek herhangi bir girişime karşı kamuoyu çok duyarlı olması gerektiğini düşünüyorum. Özellikle yetkililerin daha da hassas olmaları gerekiyor. Dolaysıyla konuyla ilgili yerel yönetimlere de büyük görev düşmektedir. Filibe Belediyesinin Türkiye’deki bazı belediyelerle kardeş şehir protokolü imzaladığını biliyoruz. Türkiye’den gelecek olan yatırım potansiyeli iyi değerlendirilmeli. Ancak bunun böyle olması için yetkililerin ve özellikle yerel yönetimlerin nasıl mesajlar vereceğine de bağlı. Filibe aynı zamanda önemli bir eğitim merkezidir. Buradaki üniversitelerde okuyan binlerce Türkiyeli öğrenci var. Bugünkü panelde bazı net mesajları vermek bizlere düşen bir görevdir. Sözde Ermeni soykırımı meselesi siyasetçilerin değil, tarihçilerin işidir. Sözde ermeni soykırımı Bulgaristan’ın bir sorunu değildir ve dolaysıyla Bulgaristan kamuoyuna taşınmasına müsaade edilmemesi gerekiyor. Konunun esas tarafları Türkiye ile Ermenistan’dır ve bu iki ülke arasında konuyla ilgili diyalog sürerken, ülkemiz böyle bir diyalogda taraf olamaz. Konu hem tarihi gerçeklere, hem de Bulgaristan’ın milli çıkarlarına aykırıdır ve kamuoyu buna karşı kesin tavır koymalıdır.”

Filibe Belediye Meclis Üyesi Ali Bayram kendisinden önceki konuşmacılara verdikleri kapsamlı bilgilerden dolayı teşekkür etti. Ali Bayram, “Bugün en garip olan olay şu ki, 21. yüzyılda hala hoşgörü ve tolerans konuşuyoruz. Tarihten örnek verecek olursak, Almanya ile Polonya arasında yaşanan savaşlardan sonra Avrupa Birliği içerisindeki iki komşu ve müttefik ülke olarak, geçmişteki olayları bir tarafa bırakıp, gelecek için el ele çalışmaktalar. Filibe her zaman etnik grupların yer aldığı bir buket oluşturmaktadır. Asırlardır burada hoşgörü içerisinde Türk, Bulgar, Ermeni, Yahudi ve Romanlar hep birlikte yaşamışlar ve yaşamaktalar. Maalesef son günlerde bazı çevreler bizim hoşgörümüze gölge düşürmekteler. Sözde Ermeni soykırımı iddialarına gelince, bu olay tarihsel tartışmaya açık bir olaydır. Yüzyıl önce neler yaşanmış, nasıl yaşanmış, bunları tarihçilere bırakalım. Bu soykırım meselesi Filibe belediyesinin sorunu değildir. Bu mesele Türkiye ile Ermenistan’ın sorunudur ve çözümü de onların elindedir. Hoşgörü sadece bir tarafa mahsus olmamalıdır. Şehrimizde 2 bin Ermeni yaşıyorsa, 100 bin Müslüman Türk yaşamaktadır. Maalesef, hoşgörülü her zaman bizler oluyoruz. Filibe Belediye Başkanı İvan Totev, bugün bu toplantıya davetli olmasına rağmen katılmadı. Bugün bizlerle olacağını belirtmesine rağmen, neden gelmediğini açıkçası anlam veremedim. Meclis üyesi olarak Filibe belediyesini gerçekleşen sözde Ermeni soykırımı etkinliklerine izin verdiği için kınıyorum. Böylece belediye, bu etkinliklerin bir parçası olmaktadır ve taraf tutmaktadır. Belediyeden bugün bir yürüyüş yapılması için izin istedik, ancak reddedildi. Öte yandan bir grup Ermeni vatandaşa bu izin verildi. İşte burada çifte standart görülmektedir. Belediye yönetiminin bu tür etkinliklerde taraf tutmaması gerekiyordu” diye konuştu.

Etkinliğe misafir olarak katılan HÖH Milletvekili Ventsislav Kaymakamov, yaptığı selamlama konuşmasında şunları belirtti: “Öncelikle bu etkinliğe bizleri davet ettiğinizden dolayı teşekkür ediyorum. Her şeyin temelinde hoşgörü olması gerekiyor. Bugün bu konferansın da ana teması hoşgörüdür. Avrupa Birliğinin temel ilkesi de devletlerin ve halkların hoşgörü içerisinde yaşamalarıdır. Bu bağlamda bizler de Filibe’de olduğu gibi Bulgaristan’da tüm etnik gruplar hoşgörü içerisinde aydın bir geleceğe doğru hep birlikte yürümeliyiz. Bu hoşgörüyü bozmaya teşebbüs edenlere izin vermemeliyiz.”

Hoşgörü Paneline misafir olarak katılanlar arasında Filibe Bölge Müftüsü Ersin Ahmet de yer aldı.

Kaynak: Sebahat NECİB


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS