Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Sevgili Peygamberimizin (S.A.S)’ın doğumunun 1444 yılı insanlığa hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ederim

Sevgili Peygamberimizin (S.A.S)’ın doğumunun 1444 yılı insanlığa hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ederim

20 Nisan 2015

Euzubillahimineşşeytânirracîm
Bismillahirrahmanirrahim
Vema erselnake illa rahmetenlil alemin.
Sadakallahülazim

Hz .Muhammed SAV sözlerle anlatılmayacak kadar büyük bir insandır. Allahü Teala onun hakkında ‘Ya Muhammed SAV biz seni alemlere rahmet olarak gönderdik diyor.

Evet, o rahmet peygamberiydi. O şefkat peygamberiydi, o yapmış olduğu fiillerle söylemiş olduğu sözlerle yeryüzünde bir çağ açmıştı. O bir güneşti ve o güneşin doğmasını daha dünyaya gelmeden evvel herkes onu bekliyordu. Diri diri toprağa gömülen kızlar güneşi bekliyordu. Alıp satılan bir mal gibi kullanılan hiçbir hakka sahip olmayan kadınlar o güneşi bekliyordu. Her yerde ezilen yetimler kimsesizler o güneşi bekliyordu.

Büyük şair M. Akif Ersoy'un tabiriyle yırtıcılıkta sırtlanları dahi geçmiş olan insanlık o güneşi bekliyordu evet kısacası canlı ve cansız her şey bütün bir insanlık bütün bir dünya bütün bir kainat o güneşin doğmasını Hz. Muhammed SAV’ın gelmesini bekliyordu. Onun gelmesiyle beklediği aydınlığı buluyor, diri diri toprağa gömülen kızlar hayata kavuşuyor hiçbir hakka sahip olmayan kadınlar haklarını buluyordu.

Dünya saadete kavuşuyordu. O öyle kanunlar öyle bir sistem getirmişti ki insanlar arasında öyle bir kardeşlik getirmişti ki daha önce birbirlerine her türlü kötülüğü hiç düşünmeden yapabilen insanları kardeş ilan ediyor ve o insanlar da birbirleri için her türlü fedakarlıkları yapıyorlardı.

Hz. Muhammed SAV din, dil, millet, ırk ayrımı yapmamış herkesi sevmiş herkese saygı ve sevgi göstermişti. Onun için o büyük insan her yönde bir önder ve bir örnektir. Peygamber olmasına rağmen ibadetlerinden geri kalmıyor ona Ya Resülallah ne ye bu kadar eziyet diye sorulunca o da Ben de Allaha çokça şükreden bir kul olmayayım mı, diyordu evet o ibadette bir örnekti aile reisliğinde bir örnekti. Kumandanlıkta bir örnekti. Kısacası saygı ve sevgisiyle bir örnekti.

Evet, insanlık her zamankinden daha çok günümüzde Hz. Muhammed SAV a ihtiyaç duymaktadır. Batılı bir bilginin deyimiyle Problemleri bir kahve içme rahatlığı içerisinde çözebilen Hz. Muhammed SAV a günümüzde ne kadar çok ihtiyaç duymaktayız.

Evet günümüzde insanlar hiç olmazsa onun bazı sözlerine kulak verselerdi belki bu gün koskoca bir dünya koskoca bir insanlık daha rahat yaşayacak ve daha aydınlık bir dünyada olacaktı. Ama yine de dünya, bütün bir insanlık ona çok şey borçludur.
M. Akif Ersoy un bir şiirinde söylediği gibi:

Dünya neye sâhipse, onun vergisidir hep;
Medyûn ona cem'iyyeti, medyun ona ferdi.
Medyundur o Mâsûma bütün bir beşeriyet..
Yâ Rab, bizi mahşerde bu ikrâr ile haşret...

Evet Peygamber efendimizin doğum haftasının bizlere, bütün alemi islama, bütün insanlığa hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Åsselamü aleyküm ve rahmetullahi ve berekatühü.

Koşukavak Müftüsü
Nasuf Halil

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS