Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
20 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Başbakan Borisov: ”Perperikon, Bulgaristan’ın sahip olduğu gerçek bir mücevher”

Başbakan Borisov: ”Perperikon, Bulgaristan’ın sahip olduğu gerçek bir mücevher”

26 Nisan 2015

Trak başkenti Perperikon Kalesini ziyareti sırasında Başbakan Boyko Borisov, hükümetin Perperikon Arkeoloji Kompleksi’nin restorasyon projesinin finanse edilmesi üzere 220 bin leva tahsis ettiğini, onlardan 180 bin levanın kazı çalışmalarının devamı, kalan diğer 40 binin ise bakım yapılması için verildiğini bildirdi.

Borisov, “Kırcaali bölgesinde bir Perperikon var, 3-4 tane muhteşem tarihi yapılarımız var ve onların bir turistik saha oluşturmasıyla turist ziyaretleri daha da artacak. Bulgaristan’ın sahip olduğu gerçek bir mücevher gördüm” dedi.

Ziyaret sırasında Meriç otobanının, Haskovo (Hasköy) şehrinden Aleksandrovo, Perperikon, Tatul köyü yakınındaki Orfeyus Tapınağı’ndan geçerek Zlatograd’a kadar uzanan turistik güzergâhın başladığı Alexander Mezarı’nın yanında geçmesinin öngörüldüğü açıklandı.

Perperikon Arkeoloji Kompleksi’nin gelişimine katkısından dolayı Başbakan’a “Gümüş Perperikon” Onur Nişanı sunuldu. Borisov, “Perperikon’u görmeye gelmeyen bir Bulgar, tarihi ve Bulgaristan’ın nasıl bir inciye sahip olduğu bilmiyorlar” dedi.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS