Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
20 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Kar felaketi Kırcaali ilinde 20 ormanı harap etti

Kar felaketi Kırcaali ilinde 20 ormanı harap etti

28 Nisan 2015

Güney Merkez Devlet Orman İşletmesi’nin raporuna göre Mart ayında Rodoplarda yaşanan kar felaketinde 800 bin metre küpten fazla kereste kaybına uğrandı.

Güney Merkez Devlet Orman İşletmesi tarafından yapılan açıklamada düşmüş ve kırık ağaçlar envanter çalışmasından sonra açık artırmayla satılacağı bildirildi. Kerestenin inşaat malzemeleri ve kağıt üretim tesislerinde kullanılabileceği belirtildi.

Mart ayında Smolyan (Paşmaklı), Kırcaali ve Pazarcık illerinde yağan yoğun kar yağışları sonucunda Rodoplarda 20 bin hektar ormanlık alan veya 800 bin metreküpten fazla kereste kayıplarına uğranılmıştır. Devletin ormanlık alanlarda temizleme çalışmaları için önlem aldığı belirtildi.

Kırcaali ilinde ormanlar ağırlıklı olarak iğne yapraklı ormanlar olmak üzere 13 bin hektar kayba uğrayarak en fazla zarar görmüştür. Ardino’nu (Eğridere) Byal İzvor (Akpınar) köyünde Güney Merkez Devlet Orman İşletmesi görevlileri düşmüş ve kırık ağaçların nasıl toplandığını gösterdiler. Memurlar, yasa dışı olarak düşmüş ağaçların ormanlardan taşınmasına karşı sıkı denetimler yapıldığını bildirdiler.

Sadece Kırcaali ilinde yüzde 20 civarında orman bitki örtüsü kaybı var. Fakat bu ormanlık alanlar tekrar ağaçlandırılacak.

Ormancılar, kerestenin ağırlıklı olarak kağıt üretim tesisleri ve inşaat şirketleri tarafından kullanılacağını kaydettiler. Bu 800 bin metreküp kereste kaybına özel orman alanlarında uğranılan kayıpların dahil edilmediğini izah ettiler.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS