Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Ödüllendirilen onurlu Bulgaristan vatandaşları arasında Kırcaalililer de var

Ödüllendirilen onurlu Bulgaristan vatandaşları arasında Kırcaalililer de var

12 Mayıs 2015

Yaptıkları iyiliklerden dolayı 24 Chasa gazetesinin “Onurlu Bulgaristan Vatandaşları” sıralamasında yer alan 35 vatandaş dün düzenlenen törenle ödüllendirildi. Törende hazır bulunan Başbakan Boyko Borisov bizzat ödüllendirilen her bir onurlu vatandaşın elini sıkarak, yaptığı iyilikler için teşekkür etti.

Törende ödüllendirilen toplam 35 vatandaş arasında Kırcaali Acil Yardım Servisi’nde görevli Kırcaalili Dr. Ferhat Ahmet ve Dr. Filiz Abidin çifti, Çernooçene’nin (Yeni Pazar) Bezvodno (Susuz) köyü muhtarı Kadir Yaha, Yangın Güvenliği ve Nüfus Koruma Kırcaali Şube Müdürü Hristo Todorov ve Çernooçene’den Hüseyin Mehmet de bulunuyorlar.

21 Eylül akşamı saat 21.27’de Dr. Ahmet, arı sokması sonucunda durumu aniden kötüleşen bir hastaya yardımcı olmak üzere göreve çağrıldı. Hastanın bulunduğu yerde yol olmadığı için ulaşım zor oldu. Studen Kladenets (Soğuk Pınar) Barajı’nın karşı kıyısındaki Sredna Arda durağının karşı tarafında bulunan hastanın kurtarılması üzere hemen bir itfaiye ekibi geldi. Hekimin hastaya ulaşabileceği bir kayak sağlanmasına rağmen beline kadar baraj sularına girmek zorunda kaldı. Acil tıp yardımı gece yarısından sonra saat 00.51’e kadar sürdü, Dr. Ahmet ise soğuk aldığı için hastalandı, fakat hastayı da kurtardı.

Dr. Filiz Abidin, bölgede afet durumuna rağmen hayatını tehlikeye atıp kar yığınlarıyla örtülü yolda 4 saat boyunca yürüyerek Rani List (Işıklar) köyünde D vitaminine karşı alerjik reaksiyon veren bir aylık bebeğe acil yardım sağlamayı başardı.

Çernooçene’nin Bezvodno muhtarı Kadir Yaha mart ayında yaşanan kar felaketi sırasında yaşlı kimselerin kar altında kalan evlerine ulaşabilmek için köyden ayrı olan mahallelere karda yol açtı. Köye uzanan yol heyelandan dolayı harap oldu ve Yaha arkasında ve katırlarla köy sakinlerine yiyecek taşıdı.

Yangın Güvenliği ve Nüfus Koruma Kırcaali Şube Müdürü Hristo Todorov, Kırcaali bölgesinde mart ayında yaşanan kar felaketi sırasında gece gündüz kurtarma ekipleri ve gönüllülerin hareketlerini koordine etti. Onun sayesinde doğum yapan kadınlar, hastalar ve yaşlıların hayatı kurtarıldı.

Çernooçene’den Hüseyin Mehmet, mart ayında yaşanan kar felaketi sırasında yardıma muhtaç kişilere yardım etmek için işlettiği restoranı 10 gün için kapattı. Jeepiyle yolda kalan araçlara yardımcı oluyor, ulaşım olmayan yerleşim yerlerine gıda ürünleri temin etti, hastaları acil yardım servislerine taşıdı.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS