Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Hasan Azis: Kırcaali’nin gelişmesini ve insanları birleştiren bir yer olmasını istiyoruz

Hasan Azis: Kırcaali’nin gelişmesini ve insanları birleştiren bir yer olmasını istiyoruz

14 Mayıs 2015

Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis artık üç dönemdir Kırcaali’nin Belediye Başkanıdır. Kendilerinin başkanlığı altında belediyenin Avrupa Fonları tarafından finanse edilen projeler gerçekleştirilmiştir. Kmeta.bg ile yaptığı söyleşide Hasan Azis, yönetiminin başlıca amacının vatandaşların yaşam kalitesini artırmak ve Kırcaali’nin turistler tarafından tercih edilen bir bölge haline gelmesi olduğunu dile getirdi.

Sayın Azis, birkaç gün önce Kırcaali’de şehir kurbanı kesildi. Bu fikir nasıl ortaya atıldı?

-Bu şehir kurbanı sadece Kırcaali için değil, ülkemiz için de bir ilktir. İki etnik grubun temsilcileri hep birlikte sağlık dualarında bulunmak istedi. Hem Müslümanlarda, hem de Hristiyanlarda kurban geleneği vardır. Bu kurban camide ve kilisede ayrı ayrı kesilebilirdi. Bu teklif vatandaşlarımızdan geldiğini belirtmek istiyorum. Bu teklifi hem Peder Petır’dan, hem de Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet’ten aldım. Dolayısıyla bu kurbanın kesilmesi doğal bir etkinlik oldu. Sebebi ise vatandaşlarımızın geçirdiği kazalar, doğal afeteler, alt yapıya ve vatandaşlarımızın evlerine zarar veren heyelanlar oldu. Büyük ihtimalle bu kurban gelenek haline gelecektir. İnsanların bir araya gelerek hep birlikte sağlık, mutluluk ve ortak evimiz Kırcaali için dua etmeleri güzeldir.

Belediyenizde farklı etnik grupları bir araya getiren başka etkinlikler düzenleniyor mu?

-On yıldır Kırcaali’deki pazarda Aşure gününü kutluyoruz. Bu günün anlamı ise farklı etnik gruplardan ve dinlerden insanların bir arada yaşaması gibi mutluluklarını da ortaklaşa yaşamaları gerektiği fikrinde yatmaktadır. Bu yıllar içerisinde 45 bin vatandaşımız Aşureden tatmıştır, Aşure günü ise Kırcaalililerin ortak bir sembolü haline gelmektedir.

2013 yılında “Çok Kültürlülü Şehir” inisiyatifi dahilinde “Çok Kültürlülü Vatandaş” ödülü düzenlenmişti. Bu ödül kültürler arası diyaloğun gelişiminde ve bu bağlamda yeniliklerinin gelişmesinde katkıda bulunan bir Kırcaaliliye verilmektedir. Kırcaali, sanatın her dalından kişilere görüşme imkanı sunan çeşitli festivallere ev sahipliği yapmaktadır. Bunlardan “Kırcaali: Hoşgörünün Başkenti” festivali özel bir anlam taşımakta. Bu festivalle, Bulgaristan’daki farklı etnik gruplar ulusal kültürün bir parçası olana rengarenk bir çiçek demeti olduğunu göstermek istiyoruz. Burada Bulgar, Türk, Roman, Ermeni, Tatar ve Karakaçan topluluklarının folklor gruplarına sahne verdik. Her yıl 6 Eylül’de Dıjdovnitsa köyündeki eski okul Balkan ülkelerinden ve üniversitelerinde genç şair, ressam, fotoğrafçı, müzisyenlere bir sanat merkezi haline geliyor. 15 yıldır Uluslararası “Perperikon” festivali de düzenlenmektedir. Farklı etnik kültürlerini tanıma etkinlikleri daha anaokullarında düzenlenip okullarda da devam ettirilmektedir. İnsanlar arasında mesafeleri kısaltan bir köprü olan sanatın aracılığı ile çocuklarımız Noel, Bayram, Paskalya ve Hıdrellezi tanımakta.

Bu görev sürecinizde tamamlanacak projelerinizi var mı? Öncelikleriniz nelerdir?

-Bizler için başlıca öncelik vatandaşlarımıza hizmet etmektir. Kırcaali’nin gelişimi devam etmesini, insanları birleştiren bir unsur taşımasını ve yaşam kalitesinin yüksek olan bir yer haline gelmesini istiyoruz.

70 milyon leva değerinde Su Döngüsü ve Su Arıtma Tesisi inşatı ile ilgili büyük bir projeyi tamamlamak üzereyiz. En büyük Arpezos Kuzey parkı inşaatının üçüncü aşaması da tamamlandı. Böylelikle şehrimizin merkezinde 200 dönümlük alanda 12 milyon leva değerinde bir park kurulmuştur.

Belediyemizdeki yedi okul 3 milyon leva ile tamir edilmiştir. Perperikon: Tanrıların ve İnsanların Evi projesi ile turizm alanına 4 milyon leva yatırım yapılmıştır. Belediyemiz aktif bir sosyal politika yürütmektedir. 2.4 milyon leva değerinde üç aile tipi merkezi ve bir barınma yurdunun inşaatı tamamlanmıştır.

Şu anda 6 milyon leva değerindeki Bölge Çöp Deposu projesi üzerinde çalışmalar yapılmaktadır. Boyno ve Çereşitsa köylerinde kanalizasyon sistemlerinin tadilatı gerçekleştirildi. Şehrimizde doğal gaz boru hattını geçirme çalışmaları devam ediyor.

Şu anda şehrimizdeki eski binaların tadilatı için Ulusal Enerji Tasarrufu Programından vatandaşlarımızın yararlanması için elimizden geleni yapıyoruz ve 19 bina artık onay almıştır.

Son yıllarda gerçekleştirilen projelerin toplam değeri nedir?

-Son yıllarda farklı programlar dahilinde 120 milyon leva değerinde projeler gerçekleştirilmiştir. Kırcaali Belediyesi, Avrupa fonlarından finanse edilen projeler sayısı ile ülke genelinde üçüncü yerdedir. Her vatandaşımıza 1200 leva yatırım yapmış olmamız bizleri tatmin ediyor. Öte yandan 1800-2000 kişilik yeni iş imkanlarının oluşmasında katkıda bulunduk. Bunlardan bir tanesi de “Teklas” şirketidir.

Belediyenizde en büyük ve öncelikli sorun nedir?

-Çözümlenmesi gereken sorunlar her zaman vardır. Hiç şüphesiz en ciddi sorunumuz heyelanlardır. Kırcaali şu anda ülke genelinde en çok heyelan olan bölgedir. Yağan yoğun yağmurlar ve kar afeti altyapıya büyük hasar verdi, fakat daha kötüsü birkaç yerleşim merkezinde heyelanlar insanların evlerine hasar verdi. Sipey, Nevestino, Ençets köylerinde toplam 6 ev yıkılmıştır, 20’nin üzerinde evde ise sahiplerini tehlike altında bırakan hasarlar oluşmuştur. Bu vatandaşlarımıza geçici bir süre için barınak imkanı sağlamışızdır. Hasar bölgelerinde yapılan araştırmalar ve değerlendirmeler sonucunda MJÜ uzmanları bu belgelerde acil heyelan durdurma önlemleri alınması gerektiğine karar verdi. Bu da bir belediyenin maddi gücünü aşmaktadır, bu yüzden devletten yardım talebinde bulundur.


Arpezos Kuzey Parkının üçüncü bölümünün de açılışını gerçekleştireceksiniz. Bulgaristan’da en büyük parkı olmayı hedefleyen bu “yeşil projenin” bir sonraki hedefleri nelerdir?


-Bu projenin gerçekleşmesi ile Kırcaali merkezinde en büyük parka sahip olan şehir haline geliyor. Bu proje ile merkezdeki boş alan yapılandırılarak dinlenme, boş vakitleri değerlendirme ve farklı etkinliklerin düzenlenebileceği bir bölge haline geliyor. Özellikle üçüncü aşama Kırcaali’nin en büyük semti olan Vızrojdentsi ile şehrin eski Pazar bölgesi ile bağlantı kurulmasını sağlamıştır. Arpezos Kuzey parkında, Arda nehri kıyısında “Kırcaali Land” eğlence merkezi oluşturmayı hedefliyoruz. Arpezos Kuzey parkının birinci ve ikinci bölgelerini birleştirecek köprü inşaatı teknik projeleri de dahil olmak üzere bu projeler hazırlanmıştır. Bir Amfi inşası da ön görülmektedir, fakat bunlar için farklı programlardan maddi destekler aramaktayız.

Geçen yıl spor alanında da önemli projeler başlatıldı. Bunlardan bahseder misiniz?

- 2014 yılı sporun yılıydı gerçekten de, fakat spor altyapılarının tadilatı ile ilgili çalışmalarımız bu yıl da devam ediyor. Kırcaali, ülkemizdeki plaj voleybolunun merkezi haline gelmektedir. Şehrimiz birkaç kez offroad yarışmalarına ev sahibi oldu. 4.6. milyon leva değerinde spor alanları oluşturma ve geliştirme anlaşmaları imzalanmıştır. Bunlar arasında kapalı yüzme havuzu ve Drujba stadyumu da bulunmaktadır.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS