Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Türk diplomat Tahsin Burcuoğlu, Cebel 19 Mayıs anma töreninin onur konuğu olacak

Türk diplomat Tahsin Burcuoğlu, Cebel 19 Mayıs anma töreninin onur konuğu olacak

15 Mayıs 2015

19 Mayıs Cebel Günü kutlama etkinliğinin onur konukları arasında Bulgarlaştırma süreci döneminde Bulgaristan Türklerini savunan Türk diplomat Tahsin Burcuoğlu’nun da bulunması bekleniyor. 19 Mayıs 1989 yılında dönemin totaliter komünist rejimine karşı Kırcaali’nin Cebel (Şeyh Cuma) kasabasında Türklerin başlattığı protesto yürüyüşlerinin yıldönümünde binlerce Türkün Cebel’e gelmesi bekleniyor. Anma töreninde Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Genel Başkanı Lütfi Mestan ve HÖH’ten yirmi milletvekilinin de hazır bulunması bekleniyor.

Tahsin Burcuoğlu, Cebel’in onursal vatandaşıdır. Bu unvan kendilerine 1984-1985 yıllarında Sofya’da görevli diplomat olarak Bulgarlaştırma süreci sırasında Bulgaristan Türklerinin aktif savunucusudur. Burcuoğlu, o zamanki totaliter rejim tarafından Bulgaristan’dan kovulmuştur. Paris ve New York şehirlerinde faaliyetine devam ediyor. Bulgaristan Türkleri ve Müslümanlarının haklarını Birleşmiş Milletler Örgütü’nün kürsüsünden savunmaya devam ediyor. Komünist lider Todor Jivkov, iktidardan düşünce Burcuoğlu Türk hükümeti tarafından Sofya’ya Büyükelçi olarak atanıyor.

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Kırcaali İl Başkanı ve Cebel Belediye Başkanı Bahri Ömer, “19 Mayıs kutlama etkinliğine HÖH’ten seçilen belediye başkanları, kardeş şehirlerden heyetler gelmesini de bekliyoruz” dedi.

Belediye Başkanı zengin bir spor programı da öngörüldüğünü belirtti. Programın doruk noktası yerli köy takımları ve Yunanistan’dan Batı Trakya’dan konuk takım arasında Cebel Süper Kupası turnuvası olacak.

Cebel adına oynamış yurt içinde ve yurt dışından veteran futbolcuların oluşturduğu bir takım, efsane futbolcu Mümün Kaşmer başta olmak üzere Kirkovo’nun Benkovski (Killi) takımı ile karşılaşma gerçekleştirilecek. Katılımcılara hatıra madalyonu verilecek.

Bahri Ömer, Cebel Günü kutlama programı kapsamında pop-folk sanatçısı Tsvetelina Yaneva’nın, Kırcaali Buket Kadın Koro Grubu, Ömer Lütfi Kültür Derneği’nin çatısı altındaki folklor ekipleri ve başka müzik gruplarının sahne alacağını bildirdi.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS