Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Türk İş Adamlarından Oluşan Heyet Şumen’i Ziyaret Etti

Türk İş Adamlarından Oluşan Heyet Şumen’i Ziyaret Etti

17 Mayıs 2015

Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı’na bağlı Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) temsilcilerinden ibaret 8 kişilik bir heyet Şumen’i ziyaret etti. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk-Bulgar İş Konseyi başkan vekilleri ve üyelerinden oluşan heyetin başında Konseyin Başkanı Yalçın Egemen vardı.

Türkiye’den gelen misafirler, Kuzeydoğu Bulgaristan Bulgar- Türk Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve Alkomet AD Şirketinin sahibi Fikret İnce tarafından ağırlandı. Alüminyum fabrikasının toplantı salonlarından birinde Türkiye’den gelen iş adamları ile Kuzeydoğu Bulgaristan’da faaliyet ürüten 90’ı aşkın iş adamını bir çatı altında toplayan BULTİŞAD üyeleri bir araya geldi. Toplantının konukları arasında T.C. Burgaz Başkonsolosu Niyazi Evren Akyol ve Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Emrah Sazak vardı.

Toplantı Fikret İnce’nin açılış konuşması ile başladı. Başkan İnce BULTİŞAD’ın organizasyon yapısını, amaç ve hedeflerini anlattı. Bulgaristan ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerin iyileştirilmesi için bu tür sivil toplum kuruluşlarının büyük önemi olduğunu söyleyen Yalçın Egemen DEİK’in kuruluşu ve tarihi hakkında bilgi verdi. Egemen, “DEİK Türkiye ekonomisinin ivme kazandığı 1986 yılında kuruldu. 1991 yılında ise Türk-Bulgar İş Konseyi kurulmuş oldu. Geçen yıldan itibaren DEİK Ekonomi Bakanlığı’na bağlandı, ancak özerkliğini kaybetmedi” dedi. Bu tür kuruluşların Bulgaristan ve Türkiye’de yatırım yapmış şirketlere verebileceği yardımlar hakkında ayrıntılı bilgi veren Başkan Egemen iki ülke arasında hala çözülmemiş sorunların olduğunu da vurguladı.

Toplantıya katılan T.C. Burgaz Başkonsolosu Niyazi Evren Akyol, Yunanistan’da görevde bulunduğundan dolayı Türkiye ile komşuluk açısından Bulgaristan ile Yunanistan arasında bir mukayese yapabileceğini, Bulgaristan’ın çok daha avantajlı olduğunu ve bu imkanlardan yararlanması gerektiğini dile getirdi. Türk iş adamlarının gerek ekonomi yönünden gerekse AB üyesi olarak Bulgaristan’ın sunduğu imkanlara ilişkin bilgiye ihtiyaç duyduklarını söyleyen başkonsolos Akyol, bir ülkeye bir ziyaret ile hiçbir şeyin olmadığını, çok sayıda ziyaretin yapılması, çok sayıda insanla görüşülmesi gerektiğini de vurguladı.

BULTİŞAD üyeleri Türkiye’den gelen heyete merak ettikleri konular hakkında sorular sordu.

Kaynak: BULTİŞAD


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS