Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
24 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Çernooçene’de hoşgörü buketi sunuldu

Çernooçene’de hoşgörü buketi sunuldu

18 Mayıs 2015

Dün Çernooçene’de (Yeni Pazar) Probuda 1952 Halk Toplum Merkezi’nin tıklım tıklım dolu salonunda amatör sanatçılar için ikinci Ulusal BUKET 2015-2016 ilçe müsabakası gerçekleştirildi. Girişim, HÖH Onursal Başkanı Ahmet Doğan'ın himayesinde “Etnik Grupların Tebessümü, Kültüründe ve Hoşgörüde Bulgaristan” (BUKET) başlığında gerçekleştiriliyor.

Müsabakanın açılışı, ünlü Ortaçağ düşünürü Mevlana Celalaeddin Rumi’nin , “Gel, Gel... Ne olursan ol, yine gel...”sözleriyle yapıldı.

Yarışmaya çeşitli yaşlarda grup ve bireysel olarak 64 kişi katıldı. Onlar Türk Dili ve Edebiyatı kategorisinde sanat eserleri (şiir ve düz yazı) ve çağdaş edebi Türk Dili, müzik sanatı kategorisinde enstrümantal ve vokal icralar, dans gösterileri, söz sanatı/tiyatro, resim sanatı kategorisinde eski el sanatları, uygulamalı sanatlar ve mutfak gelenekleri dallarında yarıştılar. Katılımcıları değerlendiren jüri sıralamayı belirlemede oldukça zorlandı.

Tüm katılımcılara organizatörler tarafından sürprizler hazırlanmıştı, dereceye girenlere ise para ödülleri ve takdir belgeleri sunuldu.

Müsabakayı Çernooçene Belediye Başkanı Aydın Osman, Çernooçene Meclis Başkanı Bedriye Gazi Ömer ve çok sayıda vatandaş izlediler.

Dereceye girenlere ödüllerini ve takdir belgelerini sunan Belediye Başkanı Aydın Osman, her zaman hoşgörü meşalesini taşıyıp farklı kültürlerden oluşan buketi geliştirmelerini diledi.
Yarışmanın amacı farklı kültürlerden oluşan daha zengin ve güzel bir buket ortamında tebessüm edip hep birlikte yaşayabilmek için ötekin gözüyle bakma ihtiyacına karşılık verilmesidir.

BUKET müsabakaları bu ihtiyaca karşılık veren gibi birşey-etnik azınlıkların geleneksel kültürü, özünü tanıyıp kimliğinin tezahür etmesi, ötekini tanıyıp kabul ederek, özgürlüğün savunulması ve hoşgörünün terbiye edilmesidir.

Kaynak: İsmet İSMAİL


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS