Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
24 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Çok Kültürlü Şehir 2015 Yılı Kültür Programı

Çok Kültürlü Şehir 2015 Yılı Kültür Programı

20 Mayıs 2015

Artık sekizinci yıl Kırcaali Belediyesi ve KRIG Sanat Hareketi'nin düzenlediği Çok Kültürlü Şehir Girişimi kapsamında 24 Mayıs-21 Haziran döneminde 2015 yılı kültür programı gerçekleştirilecek. KRIG Sanat Galerisi’nde programın açılışı yapılacağı 24 Mayıs’ta gazeteci Snejana Goranova’nın basılmamış el yazılı şiirleri “Resimli Şiirler” başlığında şiir enstalasyonu olarak sanatseverlerin ziyaretine açılacak. 24 Mayıs Bulgar Kültürü ve Slav Alfabesi Günü münasebetiyle galeri 24 Mayıs’ta saat 6.00’dan itibaren 25 Mayıs saat 6.00’ya kadar bütün gece ziyarete açık kalacak.

30 Mayıs’ta (Cumartesi) KRIG Sanat Galerisi’nin ev sahipliği yaptığı “Eski El Sanatları ve Edirneli Zanaatkarlar” isimli serginin açılışı yapılacak. Açılışta Edirneli zanaatkarlar hazır bulunacak. 13 profesyonel ve amatör fotoğrafçının çektiği 41 fotoğraf yerel zanaatları koruyup gelecek nesillere aktaran Edirneli zanaatkârları tanıtıyorlar. Bu fotoğrafçılar, Kırcaali’de de benzer bir çalışma yapacaklar. Kültür heyetinde yer alan fotoğrafçılar, Kırcaali İlçesinde en eski zanaatları uygulayan 11 zanaatkarla yüz yüze görüşecekler ve bu defa “Eski El Sanatları ve Kırcaalili Zanaatkarlar” isimli serginin ikinci kısmını hazırlayacaklar.

4 Haziranda “Kırcaali İçin Sevgiyle” başlıklı KRIG Sanatı ve KRIG Edebiyat Dergisi tarafından hazırlanan Kırcaali’den 22 gencin yer aldığı sergi açılacak. Etkinlik, dünyayı "Cor Caroli” isimli yatla dünya turu yapan Kaptan Georgi Georgiev’in doğumunun 85.yılı münasebetiyle düzenleniyor. Bu vesileyle haziran ayında Kaptan Georgiev’in anıt-büstünün şehrin merkez kısmına dikilmesi yönünde çalışmalara başlanacak.

4 Haziranda artık üçüncü kez Çok kültürlü Kişi ödülü sunulacak. Şimdiye kadar bu ödül eski tiyatro oyuncusu Nurettin Mehmet'e ve Kırcaali Hıristiyan Cemaati Başkanı Prof. Dr. Petır Garena’ya sunuldu.

12 Haziran’da Kırcaalili Dr. Hamid Kadir’in ailesinin arşiv belgeleri ve fotoğraflarının yer aldığı “Aile Portresi” başlıklı serginin açılışı yapılacak. Açılışta Dr. Hamid’e yurt içinden misafir olan ailenin birçok fertleri hazır bulunacak. Şu anda Belediye Başkanı görevden alınınca Kuklen Belediyesini yöneten genç Belediye Başkan Yardımcısı İlhan Kadir bu aileye mensup. Ailenin en genç temsilcisi Alina yakın zamanda Londra’da Londra Queen Mary Üniversitesi’nde Fikri Mülkiyet Hukuku üzerine yüksek lisans tezini savunacak. Dünya Plak Şirketleri Örgütü’nde (IFPI) staj görmektedir.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS