Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Süt üreticilerinden fiyat protestosu

Süt üreticilerinden fiyat protestosu

22 Mayıs 2015

Yaklaşık 2000 çiftlik sahibi, sütün alım fiyatlarının düşük olmasından duydukları memnuniyetsizliği ifade etmek üzere Dimitrovgrad (Kayacak) şehri yakınlarında protesto düzenlediler. Protestocuların bugün saat 12-13.00 arasında Dimitrovgrad –Haskovo (Hasköy) yolunu kapatacakları bildirildi.

Protesto eyleminin ana sebebi çiğ inek sütünün alım fiyatının çok düşmesidir. İnek sütü şu anda 35-40 stotinka arasında satılıyor.

Hayvan çiftliği sahiplerinin ifadelerine göre bu fiyat son derece düşük ve böylece ülkede üretilen süt birkaç misli daha ucuz olan ithal edilen sütle rekabet edemiyor. Süt üreticileri, 1 litre inek sütü fiyatının 1 levanın altına düşmeyeceğini garanti eden mekanizma oluşturulmasını ısrar edecekler.

Hayvan üreticileri, süt ve süt ürünlerinin katma değer vergisi oranının azaltılmasını ve litre başına ek sübvansiyon ödenmesini talep ediyorlar.

Dün Tarım ve Gıda Bakanı Desislava Taneva ile yaptıkları görüşmede çiftlik sahipleri, devletin yasal değişiklikler dahi çeşitli tedbirlerle onlara destek olacağına dair Bakan’dan söz aldılar.
Buna rağmen hayvan üreticileri bugün eylem yapmaktan vazgeçmediler.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS