Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7563 Lv.
GBP GBP 2.171 Lv.
TRL TRL 0.257 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
04 Haziran 2020
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali’de “Eski El Sanatları ve Edirneli Zanaatkarlar” isimli sergi tanıtıldı

Kırcaali’de “Eski El Sanatları ve Edirneli Zanaatkarlar” isimli sergi tanıtıldı

01 Haziran 2015

Kırcaali’de KRIG Sanat Galerisi’nde “Eski El Sanatları ve Edirneli Zanaatkarlar” isimli serginin açılışı yapıldı. Serginin “Eski El Sanatları ve Kırcaalili Zanaatkarlar” ismiyle burada da ikinci kısmının hazırlanması bekleniyor. Bu sergi nisan ayında gerçekleştirilen Kırcaali ile Edirne’nin kardeş şehir protokolünün imzalandığı tören için hazırlanmıştır.

Sergide Edirne Fotoğraf Sanatı Derneği’nden 11 profesyonel ve amatör fotoğrafçı, fotoğraf kareleriyle 41 zanaatkarı ve hayatını tanıtıyorlar. Sergi, bu yıl sekizinci kez gerçekleştirilen Çok Kültürlü Şehir 2015 Yılı Kültür Programı dahilinde açıldı. Çok Kültürlü Şehir girişimi kapsamında Çok Kültürlü Kişi ödülü de sunuluyor.

Serginin açılışında Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis, Milletvekili Mustafa Ahmet, Belediye Başkan Yardımcıları Elisaveta Kehayova ve Hüseyin Ahmet hazır bulundular. Byal İzvor’dan da çocuklar vardı.

Açılış programı Volovartsi köyünden ailesinin soyundan gelen altıncı nesil sac işleme ustası olan İslam Recep Ali’nin izleyiciler önünde sac levha işlemesiyle başladı. Bir asırdan fazla önun ataları tüm ülkede satılan sac levhalar yapıyorlarmış. İslam Ali bunu, kil çömlekçi tekerleği kullanmadan yapıyor. Volovartsi köyü çevresinde elde edilen kil bunun için son derece elverişlidir.

KRIG Sanat Hareketi Başkanı Radost Nikolaeva, Kırcaali bölgesinde hala korunmuş zanaatlar olduğunu belirterek, onları tanıtacak olan serginin ikinci kısmının hem Kırcaali’de, hem Edirne’de açılmasını umduğunu ifade etti.

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Kırcaali Milletvekili Mustafa Ahmet, sergiyi hazırlayan fotoğrafçılara ve konukları selamlama konuşması yaptı. Kırcaali’nin Balkanlarda hoşgörünün başkenti olduğunu hatırlatarak, bu tür sergilerin şehre yakıştığını belirtti. Eski geleneklerin, eski ustaların belgelendiğinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Mustafa Ahmet, “KRIG Vakfı, Edirne ile sıcak ilişkiler içerisinde, Belediye Başkanı Hasan Azis’in iki şehrin kardeş olması girişimi övülmeye layık” dedi.

Proje yöneticisi Dilek Altay, Edirne Fotoğraf Sanatı Derneği’nin sadece amatör fotoğrafçılara eğitim vermekle kalmayıp geleneksel zanaatların korunmasına ilişkin proje gibi sosyal yönlü projeler üzerinde çalıştığını belirtti. Sayın Altay, “Yıl boyunca çalıştık, Zor bir işti, çünkü hepsi fotoğraflarını çekmemize razı değillerdi. En kaliteli olanları seçmek için yüzlerce fotoğraf çektik” diye paylaştı. Dilek Altay, bazı belgelenmiş mesleklerin kaybolmak üzere olduğunu ve fotoğrafların tarihe yardımcı olacağını vurguladı.

Belediye Başkanı Hasan Azis, ilk hissin fotoğraflarda kendimizi bulmamız olduğunu belirtti. Belediye Başkanı sanat ustalarına dönerek, “Çok kültürlülük hoşgörünün temelini oluşturuyor. Sanat aracılığıyla sizler bizim özümüzü, geleneklerimizi ve kaydettiğimiz gelişmeyi gösteriyorsunuz” dedi. Belediye Başkanı, fotoğraflara bakarak, yüksek teknolojilerin onlardan başladığı için ilerlemeyi sağlayan eski zanaatçıları hatırladığımızı söyledi. Çalışkanlık ve sonsuzluğu gösteriyorsunuz. Kırcaali zanaatkarların tanıtılacağı serginin ikinci kısmını bekliyoruz” diye kaydetti.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKET

BU YIL YAZ TATİLİ İÇİN HANGİ ÜLKEYE GİTMEYİ DÜŞÜNÜYORSUNUZ?
Türkiye
Bulgaristan
Yunanistan
Kendi ülkemde

Anket Başlangıç Tarihi:
2020-06-02
[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 03 HAZİRAN 2020 - SAAT 08:00     

-Toplam Test Sayısı:84 261
-Son 24 Saat Test Sayısı:1 347
-Toplam Vaka Sayısı:2 560
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:22
-Toplam Vefat Sayısı:146
-Son 24 Saat Vefat Edenler:2
-Yoğun Bakımda Olanlar:9
-Toplam İyileşenler:1 206
-Son 24 Saat İyileşenler:83All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS