Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7563 Lv.
GBP GBP 2.171 Lv.
TRL TRL 0.257 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
05 Haziran 2020
HABERLER » Kırcaali
Bilgiye Erişim Programı ekibi Kırcaali’de çalıştay gerçekleştirdi

Bilgiye Erişim Programı ekibi Kırcaali’de çalıştay gerçekleştirdi

03 Haziran 2015

Bugün Kırcaali Valiliği konferans salonunda Bilgiye Erişim Programı’ndan (PDİ) bir ekip Kırcaali’de bulunan ulusal, bölgesel ve yerel yayın araçları mensuplarıyla “Bilgiye Erişim Bilgilendirme Günü ” başlığı altında bir çalıştay gerçekleştirdi.

Çalışma, Bulgaristan İçin Amerika Vakfının Grant desteğiyle “Toplumsal Şeffaflığın Sivil Denetimi” projesi kapsamında yapıldı.

Konuşmacılar, Kamu Bilgi Edinme Hakkı Kanunu üzere kamu bilgi edinme çalışmasında gözetilen temel ilkeler hakkında bilgi verdiler ve pratik çalışmalarda karşılaştıkları ilginç olayları anlattılar.

PDİ İcra Müdürü Gergana Juleva, Bilgiye Erişim Programının bu yıl içerisinde iktidar sisteminde yer alan devlet kurumlarının internet üzerinden etkili bilgi yayınlamaları üzere yaptığı araştırmalardan elde edilen sonuçları tanıttı. Bu sonuçların PDİ’nin ilk olarak ülkede vatandaşların ve gazetecilerin yararına oluşturduğu 2015 Etkin Şeffaflık Reytingi’nin http://www.aip-bg.org/ sitesinde ve Bulgaristan’da Kamu Kayıtları Portalının www.publicregisters.info sitesinde bulunabileceği belirtildi.

Sıralamada 544 devlet kurumu, bakanlık ve belediyeler yer alıyor. 18 bakanlık, 28 valilik ve 264 belediye gözetim altında tutuluyor. Onlar 70 göstergeyle test ediliyor. Kamu bilgisine erişim sağlamak zorunda olan devlet kurumlarının yüzde 21’i vatandaşların dilekçeyle yazılı olarak yönelttikleri sorulara herhangi bir cevap vermemekteler.

Juleva, bu reytinge göre Bulgaristan’daki 264 belediye arasında Momçilgrad’ın (Mestanlı) 66, Cebel’in (Şeyh Cuma) 99, Ardino’nun (Eğridere) 107, Krumovgrad’ın (Koşukavak) 162, Kırcaali’nin 206, Kirkovo’nun 209, Çernooçene (Yeni Pazar) belediyesinin ise 211.sırada bulunduklarını belirtti.

Juleva’nın ifadesine göre 2015 Etkin Şeffaflık Reytingi’nde ilde devlet kurumların yerel birimleri genel olarak ülkedekilerle kıyasla ilk on sırada bulunuyor. Kırcaali Valiliği, ülkedeki 28 valilik arasında 6.sırada bulunuyor. Kırcaali İl Emniyet Müdürlüğü ve Orman Bölge İşletme Müdürlüğü’nün Bilgiye Erişim Programı’na katılmayı kabul etmedikleri anlaşıldı.

2015 Etkin Şeffaflık Reytingi’ne göre ilde Kırcaali Valiliği birinci, Momçilgrad Belediyesi ikinci, Bölge Eğitim Müfettişliği ise üçüncü yeri alıyor.

PDİ’nin hukukçu ekibinin yönetmeni Aleksander Kaşımov, kamu kayıtlarının gazetecilere çok değerli bilgi kaynağı olmasına dikkat çekerek, ekibin danışmanlık yaptığı bazı vakaları paylaştı. Devlet kurumlarına karşı kamu bilgiye erişimi reddettiklerinden dolayı açılan davaların PDİ’nin desteğiyle kazanıldığını belirtti. Avukat, Anayasa’nın 41.maddesine göre Bulgaristan vatandaşı olan herkesin devlet kurumlarından bilgi arama, edinme ve yayma hakkına sahip olduğunun altını çizdi. Devlet kurumlarının kamu bilgi edinme talebi olduğunda anında bilgi vermek zorunda olduklarını ve 14 günden fazla geciktirme hakları olmadığını vurguladı. Fakat genelde bu Anayasa maddesinin çiğnenip vatandaşların ve özellikle gazetecilerin bürokratik engellerle karşılaştıklarını ifade etti.

PDİ’nin hukukçu ekibinden Darina Palova, gazetecilerin kamu bilgisine erişimi sürecinin kolaylaştırılması amacıyla dilekçelerin hazırlanmasına dair bazı tavsiyelerde bulundu.

Daha sonra PDİ uzmanları katılımcıların sorularını cevapladılar ve her zaman bilgiye erişim konusunda yardımcı olmaya hazır olduklarını ifade ettiler.

Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKET

BU YIL YAZ TATİLİ İÇİN HANGİ ÜLKEYE GİTMEYİ DÜŞÜNÜYORSUNUZ?
Türkiye
Bulgaristan
Yunanistan
Kendi ülkemde

Anket Başlangıç Tarihi:
2020-06-02
[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 05 HAZİRAN 2020     

-Toplam PCR Test Sayısı:87 890
-Son 24 Saat PCR Test Sayısı:1 276
-Toplam Vaka Sayısı:2 627
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:35
-Toplam Vefat Sayısı:159
-Son 24 Saat Vefat Edenler:0
-Yoğun Bakımda Olanlar:8
-Toplam İyileşenler:1 390
-Son 24 Saat İyileşenler:68

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS