Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Balım Sultan mayesi yapıldı

Balım Sultan mayesi yapıldı

10 Haziran 2015

Momçilgrad (Mestanlı) İlçesi’nde Dambalı Tepesi’nin yamacında Bektaşiliğin ikinci piri olarak kabul edilen Balım Sultan’ın anısına maye düzenlendi. 15 kazan pilav ve kurban eti dağıtıldı. Üç dana ve iki koyun kurban edildi. Kurban etinden yapılan yemekleri 30 kişi hazırladılar.

Balım Sultan, Doğu Rodoplar’da en çok saygı duyulan Alevi erenlerinden biridir. Çomakovo (Kışla) köyü sakinleri bir hafta önce anısına maye düzenledikleri Yaran Baba’dan daha önemli bir şahıs olduğunu söylüyorlar. Alevi dedeleri Yaran Baba’dan en az 60 yıl önce Bektaşiliği yaymak üzere buraya gelen Balım Sultan’ın bu topraklara XV.yüzyılda yerleştiğini anlatıyorlar.

Balım Sultan’ın anısına yapılan maye Çomakovo’nun üst tarafında Dambalı Tepesinin yamacında Kırcaali ve Haskovo bölgelerinden insanları bir araya getiriyor. Türkiye’den de mayeye gelenler oluyor. Mayeye gelen bu insanlar etraf köylerden şehirlere göç etmiş ailelerdendir ve doğup büyüdükleri yerle bağlantısını koparmamışlardır. Bu yıl Türkiye’deki göçmenler, orada yapılan yerel seçimlerden dolayı mayeye gelemediler.

Eski bir gelenek üzere Balım Sultan Mayesi Perşembe günlerinde yapılıyormuş. Diğer mayeler de o gün düzenleniyormuş. Aleviler, haftanın dördüncü gününde çalışmıyorlarmış. Komünizm döneminde mayelerin Cumartesi veya Pazar günlerinde düzenlenmesi zorunda kalınmıştır.

Dambalı Tepesinin yamacında ilk önce sadece bir mezar ve bir pınar varmış. Geçen asrın 70’li yıllarında kurban etinden yemek hazırlanması için bir yapı ve bir çeşme inşa edilmiştir.

İki yıl önce yapılar saçaklarla kaplanmış ve mezarın bulunduğu yere dikdörtgen planlı bir türbe inşa edilmiştir. Türbeyi ziyaret edenler Balım Sultan’ın mezarında saygıyla eğiliyorlar, ruhu için dua ediyorlar, mum yakıyorlar. Duvarlarda Hz. Ali ve Bektaşîlik tarikatının kurucusu olarak kabul edilen Hacı Bektaş Veli’nin portreleri asılıdır.

Bu yıl maye HÖH Milletvekili Mustafa Ahmet, Momçilgrad Belediye Başkanı Akif Akif, Kırcaali Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Ahmet ve Momçilgrad Belediye Başkan Yardımcısı Müh. Ercan Ali tarafından şereflendirildi. Konuklar, Alevi dedelerini ve tüm katılımcıları selamladılar. Bir çoğu Akif Akif’e tekkeye uzanan yol açılmasından dolayı teşekkür ettiler. Belediye Başkanı sadece “İnsanlık göstermeliyiz” dedi.

Gelenek üzere maye için bağış edilen hayvanlar ve etler hayırseverlik amacıyla açık arttırma ile satıldı. Açık arttırmaya katılarak misafirler gelecek maye için büyük miktarda bağış yaptılar.

Organizatörler, genellikle her yıl toplanan yaklaşık 4000 levanın gelecek mayeye yapılan hazırlıklar için harcandığını paylaştılar.

Komünizm yıllarında bu mayeye sadece geleneği korumak için bir avuç insan gelirmiş. Şimdi ise mayenin yüzlerce katılımcısı var ve her geçen yıl sayısı artıyor. Maye etkinliğine her etnik ve dini gruba mensup kişiler katılabilir. Organizatörler, mayeye gelen kimsenin aç gitmediğini paylaşıyorlar.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS