Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Öğretmenler Birliği Başkanı Yanka Takeva: “Öğretmenlerin yüzde 45’i okulda şiddete maruz kalmıştır”

Öğretmenler Birliği Başkanı Yanka Takeva: “Öğretmenlerin yüzde 45’i okulda şiddete maruz kalmıştır”

10 Haziran 2015

Bulgaristan Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu’na (KNSB) bağlı Bulgaristan Öğretmenler Birliği (SBU) Başkanı Yanka Takeva, öğrenciler ve ebeveynler tarafından öğretmenlere yönelik fiziksel ve sözel saldırı olaylarının artıp artmadığı sorusuna, “Okullardaki öğretmenlerin yaklaşık yüzde 45’i öğrenci ve ebeveynler tarafından şiddete uğramışlardır, anaokullarındaki öğretmenlerin yüzde 65’i de ebeveynler tarafından psikolojik saldırıya maruz kalmışlardır” diye cevap verdi.

Takeva, basına en son yansıyan Veliko Tırnovo şehrinde sekizinci sınıfta okuyan bir kızın, zayıf (2) not yazınca Bulgar Dili ve Edebiyatı Öğretmenine vurması olayı vesilesiyle okullarda şiddet konusu hakkında yorum yaptı.

Takeva, “Bulgaristan’da okullarda her bir anda kötü bir olay yaşanıyor ve bu nedenle 2013 yılında Bulgaristan Öğretmenler Birliği olarak 42. Halk Meclisi’ne sunduğumuz kanun teklifi üzerine Ceza Kanunu’nun 113 ve 114. maddelerinde yapılan değişikliklerle öğretmenlere yönelik fiziksel saldırılar suçtur”dedi. Takeva, “Öğretmene saldıran herkesin bu kanunu bilmesi gerekir” diye yorum yaptı.

Okullarda şiddet ve stresten dolayı öğretmenler arasında nörolojik ve psikiyatrik sorunları olanların sayısının artıp atmadığı sorusuna Yanka Takeva şöyle yanıt verdi: “5 Nolu yönetmelikte öğretmen hastalıkları düzenlenmiştir ve onlar kanun kapsamında koruma altındadır”.

Takeva, “Bulgaristan Öğretmenler Birliği’nin 2013 yılında yaptığı bir araştırma katı faktörlerin bu beş öğretmen hastalığı üzerinde etkisinin azaldığını, fakat okullarda stresle ilgili faktörlerin arttığını gösterdi. Bu faktörler öğretmenlerin sağlığını kaybetmelerine neden oluyor, fakat öğrencileri de aynı derecede etkiliyor. Çünkü onlarda da yetişkinlerde rastlanan hastalıklar görülmeye başladı” diye ifade etti.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS