Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7563 Lv.
GBP GBP 2.171 Lv.
TRL TRL 0.257 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
01 Haziran 2020
HABERLER » Bulgaristan
Halk Meclisi tarihi utancı silmek üzere mi?

Halk Meclisi tarihi utancı silmek üzere mi?

13 Haziran 2015

Türklere yönelik eski komünist totaliter düzenin uyguladığı Zorunlu Bulgarlaştırma Süreci mağdurları Bulgaristan Halk Meclisinde adalet bulmak üzere mi? Cuma 12 Haziran günü yapılan Nüfus Kayıt Yasasında Değişiklik Yapılmasına İlişkin beş yasa tasarısından biri hala süren Bulgarlaştırmayı kökünden sil öngörüyor. Başta HÖH Genel Başkanı ve Meclis Grubu Başkanı Lütfi Mestan’ın ve tüm milletvekilinin imzasıyla Ekim 2014’te Meclis Yazmanlığına sunulan yasa tasarısı, “Vatandaş Kayıt ve Kamu İdari Hizmetleri Birleştirilmiş Sistemi” (ESGRAON) içerisinde ve ona bağlı tüm kütüklerden zorla dayatılan Bulgar adlarının kazınmasını öngörüyor. Ayrıca 30 Haziran 2001 tarihine kadar ölen ama adları Bulgarca kalan kişilerin de Bulgar adlarının silinip, Türk-Arap adlarının geri verilmesini de içeriyor. Bunun yapılması durumunda artık hiç bir görevli herhangi bir belge ve nüfus belgesi çıkartılırken bu silah zoruyla dayatılan adları soramayacak. Bu uygulama çoğu yerde hala devam ediyor.

Ayrıca bunu yapanlara ceza isteniyor. Tüm bu işlemelerin devletin iç mekanizmaları ve resmi yollardan, herhangi bir vatandaşın başvurusuna gerek kalmadan yapılması isteniyor.

HÖH söz konusu adların zorla silah, tank ve asker gücüyle dayatıldığını, geri verme işleminin de resmi yoldan Bölgesel Kalkınma Bakanlığına bağlı “Nüfus Kayıt ve İdari Hizmetler” Genel Müdürlüğü tarafından yapılmasını istiyor.

Beklendiği üzere sözde vatanseverler ile Türklerin ve Müslümanların geniş desteğine sahip Hak ve Özgürlükler Hareketi milletvekilleri arasında hararetli tartışmalar yaşandı.

AGİT tarafından faşist olarak tanımlanan Bulgaristan’ın Kurtuluşu İçin Ulusal Cephe (NFSB) Partisi adına Vatansever Cephe Meclis Grubundan bir milletvekili, misilleme olarak Osmanlının (Türklerin) 500 yıl boyunca Bulgarlara uyguladığı sözde Türkleştirmeye ele alan bir yasa tasarısını Meclis Genel Kuruluna getirecekleriyle tehdit etti. Her seferinde Türk düşmanlığını gizlemeyen ve güzel Türk soyadına sahip Bayraktarov adlı milletvekili, öbür dünyada bulunan birinin adını geri almak istemediğinde ne olacağını sordu! Oysa HÖH bu işlemlerin devlet organları tarafından resmi yoldan yapılmasını istiyor.

Tartışmalar Çarşamba gününe ertelendi.

Sürenin yetersiz olması ve toplamda beş ayrı yasa tasarısının içerdiği görüşmeler Mecliste hükümet denetimi yapılabilmesi için Çarşamba gününe ertelendi. O sırada meclis genel kurulunda sadece 105 milletvekili bulunuyordu, bunlardan 14’dü HÖH’lüydü. Genel Başkan Lütfi Mestan yaşananları meclis grubu odasından takip etti. Onun eksikliğini aratmayan ve konu hakkında söz alan Ruşen Riza, Ferihan Ahmedova ve Ramadan Atalay yasa tasarısına ilişkin HÖH gerekçelerini, Türk halkında gelen baskı ve istekleri ve de sözde vatanseverlerin ağızının payını verdi!

Şubat ayında ilgili komisyonda görüşülen yasa tasarısı HÖH’ün 3 evet oyuna karşı tüm diğer üyelerin çekimser kalmaları sonucu kabul edilmemişti.

Çarşamba günü de yasa tasarısının geçmediği halde HÖH’ün ne tür tutum sergileyeceği şimdilik belli değil.

Kaynak: İsmail KÖSEÖMER - Sofya


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 01 HAZİRAN 2020 - SAAT 08:00     

-Toplam Test Sayısı:81 694
-Son 24 Saat Test Sayısı:346
-Toplam Vaka Sayısı:2 519
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:6
-Toplam Vefat Sayısı:140
-Son 24 Saat Vefat Edenler:0
-Yoğun Bakımda Olanlar:17
-Toplam İyileşenler:1 090
-Son 24 Saat İyileşenler:26All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS