Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
15 Haziran 2021
HABERLER » Dünya
HÖH Heyetinden İzmir’e ziyaret

HÖH Heyetinden İzmir’e ziyaret

16 Haziran 2015

Bulgaristan Hak ve Özgürlükler Hareketi Milletvekilleri ve Belediye Başkanı’ndan oluşan heyet 11-15 Haziran tarihleri arasında İzmir’i ziyaret etti. Heyette, Kırcaali milletvekili ve Bulgaristan – Türkiye Parlamentolararası dostluk grubu Başkanı Şabanali Ahmet, Gabrovo milletvekili Çetin Kazak, Vratsa milletvekili Ayhan Etem ve Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis yer aldı.

Heyete, başta HÖH Türkiye koordinatörü İsmet Kahraman ve HÖH Ege bölge sorumlusu İsmail Vatansever eşlik etti. Başta İzmir Valisi Mustafa Toprak’la verimli bir görüşme yapan heyet, İzmir’de yaşayan çok sayıda göçmenin durumu iki ülke arasındaki ilişkileri ve bu ilişkilerde verimin artırılması, tecrübe paylaşımı ve oradaki yaşayan Bulgaristan vatandaşlarının sosyal, siyasi ve ekonomik hayata katkıları ve iki ülke arasında doğal bağ olmaları vesilesiyle bu bağların güçlendirilmesi konuları ele alındı.

Ziyaret İzmir Büyükşehir Belediye başkanı Aziz Kocaoğlu ile devam etti. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Kırcaali Belediyesinin kardeş şehir olması vesilesiyle iki şehir ilişkileri karşılıklı yatırımlar ve tecrübe paylaşımı dile getirildi. Devamında İzmir Menderes Belediye Başkanı Bülent Soylu ile bir araya gelindi, kendileriyle yatırım alanları ve kardeş belediye durumları ve belediye sınırları içerisinde yaşayan göçmenlerin durumu değerlendirildi. Akabinde İzmir Bornova Belediye Başkanı Olgun Atilla ile görüşerek, kendilerinin kardeş belediyeler çerçevesinde yapabilecekleri ve ilçe sınırları içerisinde yaşayan göçmenlerin durumu değerlendirildi.

Bu ziyaret kapsamında İzmir BAL-GÖÇ Genel Merkezi ziyaret edildi. Yönetim kurulu ile toplantı halinde derneğin çalışmaları ve soydaşların hakkında bilgi alındı.

14 Haziran Pazar günü İzmir BAL-GÖǒün düzenlemiş olduğu Bahar şenliğine katılan heyet, yoğun bir katılımdan oluşan şenlikte göçmenler ile bir araya geldi.

Heyet adına Kırcaali milletvekili Şabanali Ahmet şunları dile getirdi: ”Öncelikle İzmir BAL-GÖǒü bu organizasyonu vesilesiyle tebrik ediyorum ve HÖH Genel Başkanı Lütfi Mestan adına sizleri selamlıyorum. Sizler Bulgaristan’ın ve bizlerin birer parçasısınız. Birlikte çok daha güçlü olma imkanına sahibiz. Bulgaristan Türklerinin son yüzyılda göç kaderi olmuştur, siz de bu kaderi yaşayanlardansınız ama biz biliyoruz ki siz doğduğunuz topraklara hem sosyal, siyasi ve ekonomik olarak imkanınız dahilinde sahip çıkacaksınız ve çıkıyorsunuz. Sizlerin buralarda birçok alanda elde etmiş olduğunuz tecrübeleri doğduğunuz topraklara aktaracaksınız.”

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS