Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
24 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Sağlık Yasası Kabul edildi

Sağlık Yasası Kabul edildi

17 Haziran 2015

Beş yıl geriye dönük sağlık primlerini ödeyen kişi sağlık haklarını geri kazanabilecek

Olağanüstü toplanan Halk Meclisi 10 saatten fazla görüşmeler sonrasında yeni Sağlık Yasasını kabul etti. Hararetli tartışmalara ve karşılıklı suçlamalara sahne olan yasanın genel kurulda ikinci okuma görüşmeleri sonunda Sağlık Bakanı Dr. Petır Moskov’un istediği oldu. Ana muhalefet BSP ve muhalefet HÖH partilerinin sadece üç önerisi 49 fıkralık yasada yer alırken, kimi zaman iktidar içi didişmelere de sahne oldu.

1 Ocak 2016’dan geçerli olacak Yasa bir çok alanda yenilikler getiriyor. Bugüne kadar sağlık haklarını geri kazanmak için üç yıl geriye dönük prim ödeme zorunluğu beş yıla çıkartıldı. En az üç ay sağlık primi ödemeyen bir kişi yeniden sağlık haklarını geri kazanması için 60 ay geriye yani 5 yıl için toplam 1008 leva ödemesi anlamına geliyor. Ayrıca sağlık hizmeti paketi ikiye ayrıldı. Birisi toplumsal öneme sahip hastalıkların içerildiği ana paket, diğeri de ek sağlık paketidir.

Bu iki sağlık paketinde sunulan sağlık hizmetleri Ulusal Sağlık Sigorta Fonu (NZOK) tarafından karşılanmaya devam edilecek. Ancak bu iki sağlık paketi sağlık bakanının kararnamesi sonucunda belirlenip yılda bir kere söz konusu yıl için 31 Ekime kadar güncellenebilecek.

Memnunluk kavramı

Sağlık hizmetlerinden memnun olmayan bir hasta Bölgesel Sağlık Sigorta Fonu (RZOK) müdürüne şikayet dilekçesi verebilecek. Sağlık kurumunun hizmetine yönelik memnuniyetsizliğin arttığı halde ise RZOK o hastaneyle olan sağlık anlaşmasını tek taraflı feshedebilecek. Ayrıca herhangi bir hastane düzenli olarak sağlık hizmeti ölçütlerini ihlal ederse, Sağlık Fonu o hastaneyle olan ilişkisini sonlandırabilecek. Bu da hastanenin iflas etmesi ya da özelleştirmesi anlamına geliyor!

Kaynak: İsmail Köseömer – Sofya


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS