Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
İftar yemeklerinde Müslümanlar ve Hıristiyanlar aynı sofrada buluşuyor

İftar yemeklerinde Müslümanlar ve Hıristiyanlar aynı sofrada buluşuyor

17 Haziran 2015

İşadamları ve gönüllü vatandaşlar Ramazan ayında Momçilgrad (Mestanlı) kasabasında iftar yemekleri düzenliyor. Artık dördüncü yıl düzenlenen toplu iftar yemekleri Rodop kasabasında bir gelenek haline geldi. Girişimciler, sadece Ramazan’da değil, yıl boyunca dini mensubiyeti fark etmeksizin Momçilgrad’ın sakinleri ve misafirleri arasında kaynaşma olmasını, birbirlerine hoşgörülü davranmaları ve birlik içinde olmalarını arzu ediyorlar.

İftar yemekleri kasaba merkezindeki Nov Jivot Halk Toplum Merkezi önünde açıkta düzenlenecek. Ramazan’ın ilk gününde 18 Haziran’da başlayacak olan iftar yemeklerinde 30 gün boyunca Müslümanlar ve Hıristiyanlar aynı sofrada buluşacaklar. İftar yemeklerinin düzenlenmesi Müslümanlar için büyük önem arz etmekte, çünkü hep birlikte aynı gün tutulan oruç açılır. Zengin Müslümanların Ramazan ayında fakirlere zekat vermesi farzdır.

Hatırlatmak gerekirse, geçen yıl Kadir Gecesi münasebetiyle verilen iftar yemeğinde tüm etnik gruplardan 1 000’den fazla kişiyi bir araya getirdi. Kadir Gecesi, İslam’da en kutsal gecedir. O akşamki iftar yemeği işadamı Fuat Güven ve Bursa Mestanlılar Derneği tarafından düzenlendi. Bu yıl 13 Temmuz’da Kadir Gecesi’nde düzenlenen iftar yemeğinde kasaba merkezinde 3 000’den fazla kişinin aynı sofrada buluşması bekleniyor.

İftar yemekleri verme girişimine katılmak isteyen işadamları ve hayırsever vatandaşlar 0886/156449 telefon numarasını arayabilirler.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS