Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7563 Lv.
GBP GBP 2.171 Lv.
TRL TRL 0.257 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
01 Haziran 2020
HABERLER » Kırcaali
BULTİŞ Derneği’nden Kırcaali Nadejda Engelliler Günlük Bakım Merkezi’ne bağış

BULTİŞ Derneği’nden Kırcaali Nadejda Engelliler Günlük Bakım Merkezi’ne bağış

17 Haziran 2015

Plovdiv (Filibe) merkezli Bulgar Türk İş Adamları Derneği (BULTİŞ) bugün (17 Haziran 2015) Kırcaali şehrinde temaslarda bulundular. BULTİŞ Yönetim Kurulu Başkanı Donka Koleva ve beraberindeki heyet, Kırcaali Belediye Başkan Yardımcısı Elisaveta Kehayova’nın eşliğinde ilk önce Nadejda Engelliler Günlük Bakım Merkezi’ni ziyaret ederek, 1000 leva miktarında bağışta bulundu. Paskalya Günü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle Filibe’de Ramada Otel’inde düzenlenen hayır yemeğinde elde edilen gelirlerden yapılan bağışın duyusal bütünleme ve terapi odasının donanımının tamamlanması için gerekli ekipman alınması için harcanacağı açıklandı.

Dernek heyetini, Nadejda Engelliler Günlük Bakım Merkezi Müdürü Türkan Şükrü ve 32 yaşındaki engelli Dobrin Pobratilov çikolata ile karşıladılar. Merkezin müdürü, BULTİŞ Derneği’ne ziyaret ve bağıştan dolayı teşekkür ederek, merkezin faaliyeti hakkında genel bilgiler verdi. Heyet ilk önce merkezde 18 ile 63 yaş arasında engellilere hizmet verilen bölümü ziyaret etti.

Burada konuklara engellilerin iş ve sanat terapileri esnasında hazırladıkları süs eşyaları ve eserler hediye edildi.

Belediye Başkan Yardımcısı Elisaveta Kehayova yaptığı konuşmasında, “Nadejda Engelliler Günlük Bakım Merkezi, muhteşem bir ekibe sahip ve biz onunla gurur duyuyoruz. Burada çalışan arkadaşlar bir kez daha gerçek bir ekip olduklarını ve büyük bir aile olduklarını ispatlıyorlar. Merkezin kurulmasına ilişkin projenin süresinin dolmasına rağmen burada sürdürülen faaliyetler ekibin gerçekten iyi çalıştığını ve ebeveynlerin engelli çocuklarını ve gençleri buraya güvenerek bırakmaları memnun olduklarını gösteriyor. Ekip, engellilere bakım ve terapi hizmetinde iyi sonuçlar elde ediyor. Bu nedenle ben tüm Nadejda Engelliler Günlük Bakım Merkezi ekibine teşekkür etmek istiyorum. Tabii ki, BULTİŞ Derneği’ne de duyusal bütünleme ve terapi odasının donanımının tamamlanması için yaptığı hayırseverlik girişiminden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum. Buranın ekibi de son iki yılda bu odanın donanımının tamamlanması için birkaç hayırseverlik girişiminde bulundu. Bu oda engellilerin gelişimi açısından son derece büyük önem arz etmektedir” dedi.

BULTİŞ Yönetim Kurulu Başkanı Donka Koleva, “Ben ilk önce BULTİŞ Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Boskot’a teşekkür etmek istiyorum, çünkü BULTİŞ Derneği geleneksel olarak kuruluşundan bu yana sosyal dayanışma ve yardımlaşma konusunda misyonu gereği kimsesiz çocuklara yardım yapmaktadır. Derneğin merkezi Filibe’de olduğu için 15 yıldır Filibe, Asenovgrad ile Nareçenski Bani’lerde bulunan yurtlara yardım yapan dernek bu yıl ilk defa Boskot’un teklifi üzerine Yönetim Kurulu tarafından alınan karar doğrultusunda bu yardımı Kırcaali şehrine yapıyor. Bizim arzumuz dernek faaliyetlerinin Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosu Alper Aktaş’ın görev bölgesinin daha büyük kısmını kaplayacak şekilde geniş tabana yayılmasıdır. Bizi bu kadar sıcak karşılamanız ve bu görüşmenin gerçekleştirilmesi için destekte bulunmanızdan dolayı teşekkür ederiz. Biz biliyoruz ki, bizim bağışımız çok mütevazi, fakat buna rağmen kalpten verilen bir şeyin hayır için kullanacağına inanıyoruz. Bulgaristan’da çok sayıda eşit durumda olmayan çocuklar ve yetişkinler var. Bizler günlük hayatın koşuşturmacasında etrafımızda ne kadar acı yaşandığının farkına varmıyoruz. Bunu sadece bu tür yurtları ziyaret ettiğimizde hatırlamamamız gerekiyor. Belediye tarafından da burada çalışan ekibin iyi bir muamele görmesini dilerim. Engelli çocukların bakılacağı ve terapi uygulanacağı ve yetişkinlerin de huzur bulabileceği bu tür yurtların daha çok olmasını umuyorum” diye konuştu.

Ardından bağışı merkezin Müdürü Türkan Şükrü’ye sundu. Müdür, “Çok teşekkür ederiz. Sağ olun, var olun! Bundan sonra burada sayısız arkadaşlarınız var. Kapılarımız size daima açık” dedi.

Daha sonra heyet 3 ile 18 yaş arasındaki engelli çocuklara hizmet verilen bölümü ve orada bulunan duyusal bütünleme ve terapi odasını da ziyaret etti.

Merkezde sosyal hizmet uzmanı Hafize Mustafa, bu duyusal bütünleme ve terapi odasını oluşturma fikri daha kurumun kuruluşundan 2008 yılından beri var, fakat gerekli mali kaynaklara sahip değildik. 2013 yılında bağış toplama amacıyla Arpezos Oteli’nde bir kadın partisi düzenlemeye karar verdim. Partiye 400 bayan katıldı, Kırcaali ilindeki yedi ilçeden de katılımcılar vardı, Belediye Başkanı Hasan Azis de onların arasındaydı. O zaman çocukların hazırladığı hatıralık süs eşyalarının satışa çıkarıldığı hayır kermesi düzenledik ve bu oda için 2585 leva toplandı. Bu paralarla gerekli ekipmanın bir kısmını satın aldık. Fakat daha donanım tam değil. En son İzmir BAL-GÖÇ derneğinden kadınlar geldiler. Bu odanın donanımının tamamlanması için bir hayır kahvaltısı düzenleyeceklerini söylediler, sonra bize o zaman 1418 levaya eşdeğer 1000 dolar bağış yaptılar ” diye açıkladı.

Duyusal bütünleme ve terapi odasında eğlencelerin ve doğum günü kutlamaları da düzenlendiği belli oldu.

Bağış kampanyasının ardından dernek üyeleri Kırcaali bölgesinde faaliyet gösteren Şahinler Bulgaria Tekstil Fabrikası’nı ziyaret etti. Ardından BULTİŞ üyeleri, Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Aziz ve Kırcaali’den beş işveren örgütün temsilcileriyle görüşme yaptılar.

Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 01 HAZİRAN 2020 - SAAT 08:00     

-Toplam Test Sayısı:81 694
-Son 24 Saat Test Sayısı:346
-Toplam Vaka Sayısı:2 519
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:6
-Toplam Vefat Sayısı:140
-Son 24 Saat Vefat Edenler:0
-Yoğun Bakımda Olanlar:17
-Toplam İyileşenler:1 090
-Son 24 Saat İyileşenler:26All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS