Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7563 Lv.
GBP GBP 2.171 Lv.
TRL TRL 0.257 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
04 Haziran 2020
HABERLER » Kırcaali
Yolun Yarısı Tamam!

Yolun Yarısı Tamam!

17 Haziran 2015

“İki oylamada da yüzden fazla milletvekili evet, dedi!”

Halk Meclisi tarihi bir utancın ve gizliden devam eden Zorunlu Bulgarlaştırma Süreci kalıntıların silinmesi için ilk adımı attı. 27 Ekim 2014 tarihinde başta Hak ve Özgürlükler Hareketi Genel Başkanı ve Meclis Grubu Başkanı Lütfi Mestan’ın ve tüm meclis grubu milletvekillerinin imzalarıyla sunulan Nüfus Kayıt Yasasında Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yasa Tasarısı Meclis Genel Kurulundaki ilk okumasında kabul edildi. Cuma günü yapılan oturumda bugüne ertelenen Yasa Tasarısı çok fazla tartışılmadan iki oylamada kabul edildi. Sadece 3 dakikalık konuşma süresine sahip HÖH Meclis Grubu adını sözü alan Lütfi Mestan, “Bu tasarı gereksiz yere duygusal güç ile yüklendi, oysa bizler sadece temel adaletin yerini bulmasını istiyoruz”, dedi. Milletvekillerine seslenerek, “eğer demokratsanız HÖH’ün bu girişimini destekleyin”, çağrısını yaptı. GERB milletvekili Karayançeva’nın konuşmasından doğan konuşma hakkını kullanarak da demokratik çözümler üretmek için uzlaşmanın güçlü bir işaret olacağını belirtti.

İlkinde 103, ikincisinde 104 milletvekili evet, dedi

164 vekilin katıldığı ilk oylamada 103 evet, 35 hayır ve 26 çekimser oy çıktı. Genel kurul çalışmaya başlayabilmesi için sabahleyin yapılan kayıtta 144 vekil kayıt olmuş ve toplantı yeter sayısı 73 vekil olarak belirlenmişti. İlk oylamada GERB’ten 65, HÖH’ten 32, BSP’den 1, Reformculardan 1, Bulgar Demokrat Merkezi (BDÇ) 2 ve Bağımsızlardan 2 evet oyu çıktı.

Bu durumdan rahatsız olan ve karşı oy kullanan Vatansever Cephenin İç Devrimci Makedon Örgütü (VMRO) temsilcisi, Sofya milletvekili Yuliyan Angelov yeniden oylama istedi ve meclis kürsüsünden şunları söyledi:

Sayın Meclis Başkanı, umarım geçen hafta yasa tasarısını ertelemekle bizlere çevirmiş olduğunuz dolap, şu ana bu tasarının desteklenmesi için bir neden değildir. HÖH’ün ne yapmak istediğini ben size söyleyeyim, çünkü onlar ölülerin adlarının değiştirilmesini istemiyor, bunun yerine onlara ait yerel derebeyi belediye başkanlarının, şimdiki Bulgar Mohamedanların adlarını idari yoldan değiştirmesini istiyorlar.

Kürsüden ayrılırken de HÖH vekillerine dönerek, “yeter ağladınız!”, diyerek sataşmada bulundu. Ortamı germemek için sataşmaya yanıt vermeyen HÖH, ikinci oylamada da arzuladığı sonucu gördü. 171 vekilin katıldığı ikinci oylamada 104 evet, 40 karşı ve 26 çekimser oy çıktı.

Şimdilik yolun yarısı tamam

Yasa Tasarısı Yürürlüğe girmesi için ikinci okumada da Meclis Genel Kurulunda kabul edilmesi gerek. Söz konusu tasarının yeniden oylamaya sunulmasından önce ilgili Komisyonda görüşülecek ve uzlaşılan ya da uzlaşılamayan maddeler, ortak karar ya da ayrı ayrı genel kurulunda oylanacak.

HÖH’ün tüm önerileriyle aynı fikirde olmadıklarını gösteren GERB, oluşan olumlu hava neticesinde uzlaşma yolunun önü açık olduğuna dair işaret verdi. Ancak GERB’in hükümet ortakları Vatanseverlerin tamamı, Reformcuların biri dışında tamamı ve Bulgaristan Dirilişi İçin Seçenek (ABV) vekillerinin tamamı bu tasarıya karşılar.

HÖH ne önermişti

• “Vatandaş Kayıt ve Kamu İdari Hizmetleri Birleştirilmiş Sistemi” (ESGRAON) içerisinde ve ona bağlı tüm kütüklerden zorla dayatılan Bulgar adlarının kazınması.

• 30 Haziran 2001 tarihine kadar ölen ama adları Bulgarca kalan kişilerin de Bulgar adlarının silinip, Türk-Arap adlarının geri verilmesi.

• Bunun yapılması durumunda artık hiç bir görevli herhangi bir belge ve nüfus belgesi çıkartılırken bu silah zoruyla dayatılan adları soramayacak. Bu uygulama çoğu yerde hala devam etmektedir.

• Bunu yapanlara ceza verilmesi isteniyor. Tüm bu işlemelerin devletin iç mekanizmaları ve resmi yollardan, herhangi bir vatandaşın başvurusuna gerek kalmadan yapılması isteniyor.

• HÖH, söz konusu adların zorla silah, tank ve asker güçle dayatıldığını, geri verme işleminin de resmi yoldan Bölgesel Kalkınma Bakanlığına bağlı “Nüfus Kayıt ve İdari Hizmetler” Genel Müdürlüğü tarafından yapılmasını istiyor.


Kaynak: İsmail KÖSEÖMER - Sofya


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKET

BU YIL YAZ TATİLİ İÇİN HANGİ ÜLKEYE GİTMEYİ DÜŞÜNÜYORSUNUZ?
Türkiye
Bulgaristan
Yunanistan
Kendi ülkemde

Anket Başlangıç Tarihi:
2020-06-02
[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 03 HAZİRAN 2020 - SAAT 08:00     

-Toplam Test Sayısı:84 261
-Son 24 Saat Test Sayısı:1 347
-Toplam Vaka Sayısı:2 560
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:22
-Toplam Vefat Sayısı:146
-Son 24 Saat Vefat Edenler:2
-Yoğun Bakımda Olanlar:9
-Toplam İyileşenler:1 206
-Son 24 Saat İyileşenler:83All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS