Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
24 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Bulgaristan’da Ramazan

Bulgaristan’da Ramazan

18 Haziran 2015

Bulgaristan'da Başmüftülük, ramazan boyunca Kur’an kursları, bağış kampanyaları ve iftarlar düzenleyerek toplumda ortaklık ve birliktelik duygusunu yaşatmaya çalışacak.

Bulgaristan'da Müslümanlar ramazana heyecan içinde girmeye hazırlanıyor. Nüfusu 7 milyon olan ülkede farklı etnik kökenli toplam 1 milyon 300 Müslüman yaşıyor.

Başmüftülük Genel Sekreteri Ahmet Ahmedov, AA muhabirine yaptığı açıklamada, organizasyon kapsamında 167 yerleşim yerinde ramazan ayı boyu düzenlenecek iftarlarda 100 bin kişiye yemek sunulacağını bildirdi.

“Sadece Müslümanları değil, iftar soframıza dini, dili, etnik köken ne olursa olsun, herkesi davet ediyoruz” diyen Ahmedov, müftülüğün aynı zamanda ramazan ayını izleyen dönemde de sürecek şekilde 10 bin çocuğa yönelik ülkenin bin 200 camisinde Kur’an kursları vereceğini belirtti.

Başmüftülüğün organizasyonunda ülke genelinde oluşturulacak 700 kurs kapsamında çocukların din bilgisi alacaklarını, ifade eden Ahmedov, “Ramazanın son 10 gününde camilerimiz gece gündüz ibadete ve ziyarete açık olacak. Dinimizi sevmiş veya merak eden herkes gelip, istediği bilgiyi alıp kalbiyle evine götürebilecek” dedi.

Bulgaristan Müslümanları Başmüftüsü Mustafa Aliş Haci de kurum olarak geliri sınırlı aileler ve yetimlere özel bağış paketleri hazırladıklarını kaydetti.

Başmüftü Haci, 10 bin aileye ulaşacak ve temel gıda ihtiyaçları içeren bağış paketlerinin ramazan boyunca dağıtılacağını vurgulayarak, "Zengin kişiler ramazanda yoksulun açlık duygusunu hissedip, gerekli bağışta bulunur” dedi.

Avrupa Birliği’nin (AB) en yoksul üyesi olan Bulgaristan’da bu yıl Başmüftülük tarafından belirlenen zekat bedelinde 4 bin 200 levalık (2 bin 100 avro) gelirin baz alındığını belirten Haci, bu gelire sahip kişileri 4 avro fitre vermeye çağırdıklarını ifade etti.

Bulgaristan’daki Müslümanların ramazanı sabırsızlıkla beklediklerini dile getiren Haci, "Camilerimiz temizlendi, toparlandı. Birçok yerde toplu iftarlar verilecek. Bağışlar toplanacak. Bulgaristan’da, Türkiye’de ve dünyadaki tüm Müslümanlara huzur, barış ve mutluluk diliyoruz. Bu güneşin altında herkese yer vardır. Hiç kimse bu konuda rahatsız olmasın” ifadelerini kullandı.

Başmüftü Haci, başta Sofya olmak üzere ülkenin birçok yerleşim yerinde göçebe yaşam tarzı sürdüren Romanlar ile yerleşik halk arasında son dönemde yaşanan gerginlikten ötürü huzursuzluk duyduğunu belirtti. Mustafa Aliş Haci, ülkedeki tüm halkı barış ve sevgi içinde yaşamaya çağırdı.

Kaynak: Anadolu AJANSI


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS