Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7563 Lv.
GBP GBP 2.171 Lv.
TRL TRL 0.257 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
01 Haziran 2020
HABERLER » Kırcaali
Bulgaristan’da başarılı iş yürütmenin 4 kuralı

Bulgaristan’da başarılı iş yürütmenin 4 kuralı

22 Haziran 2015

Sofya’da düzenlenen Güneydoğu Avrupa 7. Ekonomi Forumunda konuşan Başbakan Yardımcısı Meglena Kuneva “Bulgaristan’da mevcut olan yasanın üstünlüğü sorunu, ülke ekonomisini olumsuz yönde etkiliyor” sözlerini kullandı.

“Açık Toplum” tarafından düzenlenen bir araştırmadan alınan sonuçlara göre deneklerin üçte ikisi, yasanın herkes hakkında aynı şekilde uygulanmamakta olduğu düşüncesini paylaşıyorlar. Araştırmaya katılanların yine üçte ikisine göre yasalar adil değildir. Yasama sürecinin etkinliği, sivil mevzuat inisiyatifleri yolu ile artırılabilir.

“Demokrasinin teknik imkanlarına gittikçe çok yaklaşıyoruz. Bir nesil kapsamında basılı yayın organlarından başka artık Internet ve sosyal medya da vardır. Geri kalmışlığı gidermek üzere düzenlediğimiz açık tartışma toplantıları ve referandumlar mevzuatı doğrudan etkileyebilir” diye konuştu Meglena Kuneva.

Ekonomi forumuna katılan Dünya Bankasının Bulgaristan Temsilcisi Tony Tompson ise mevzuata güven duyulmamasının yabancı ve yerli yatırım akışını azalttığını öne sürdü. Sözlerine göre bizde başarılı bir iş yürütebilmek için yerli veya yabancı olsun yeni şirketler, 4 kurala uymalıdır:
“Şirketlere ilk tavsiyem, mümkün mertebe icra erkinden uzak durmaları yönündedir. Yani hükümetin gerek düzenleme organı gerekse müşteri olarak yer aldığı sektörlere yatırım yapmasınlar.
İkinci yerde de her kim olursa olsun sözleşme imzalamaktan kaçınsınlar. Çünkü Bulgaristan’da sözleşemeye dayanarak mahkemelik olursanız davayı kaybetme riski bir hayli yüksektir.
Üçüncü yerde ise nitelikli iş gücü eksikliği giderilmelidir. Başarılı olmak isterseniz gerekli niteliklere sahip uzmanları nasıl çekeceğinize dair bir stratejiniz olmalıdır. Yüksekokullarla ortaklık yürütebilirsiniz mesela.
Ve dördüncü yerde de günün güçlüsü olanlarla münasebete girmeyin. Onlar hayatınızı cehenneme çevirip sizi oyun dışı edecekler”.

Tony Tompson, Bulgaristan’da iş ortamının pekişmesi için sözleşme disiplininin artırılması, eğitim ve kamu idaresinde reform uygulanması gerektiği kanısını paylaşıyor. Sözlerine göre başka bir sorun da halihazırda yüksek eğitimini bitiren vatandaşların yüzde 20’lik bölümünün daha iyi ücretli iş ve daha kaliteli sosyal hizmetler sisteminden yararlanmak üzere ülkeyi terk etmekte olduklarıdır.

Kaynak: BNR


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 01 HAZİRAN 2020 - SAAT 08:00     

-Toplam Test Sayısı:81 694
-Son 24 Saat Test Sayısı:346
-Toplam Vaka Sayısı:2 519
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:6
-Toplam Vefat Sayısı:140
-Son 24 Saat Vefat Edenler:0
-Yoğun Bakımda Olanlar:17
-Toplam İyileşenler:1 090
-Son 24 Saat İyileşenler:26All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS