Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
17 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Elektrik fiyatına zam haberi ortalığı karıştırdı

Elektrik fiyatına zam haberi ortalığı karıştırdı

26 Haziran 2015

Ülkedeki elektrik fiyatlarını yılda iki kere belirleyen bağımsız enerji düzenleme makamı, 1 Temmuz tarihi itibari ile hanelere verilen elektriğin fiyatına yüzde 2, iş sektörüne verilen elektriğin fiyatına ise yüzde 20 oranında zam getirilmesini kararlaştırdı. Bu karar iş çevrelerine büyük bir memnuniyetsizlik dalgasına yol açtı. İş sahipleri, çok pahalı olan elektriğin kendilerini rekabet gücünden yoksun bırakıp yaptıkları işe son vereceğini öne sürdüler. Hatta Başbakan Boyko Borisov’un kendisi bile sanayi sektörüne destek vererek fiyatların en az yılın sonuna kadar değiştirilmemesi yönündeki taleplerini paylaşmakta olduğunu açıkladı. Başbakan elektriğin zamlanmasına karşı gösterilen sert tepkilerden rahatsız olmakta aslında haklı, çünkü 2013 yılında kendisinin yönettiği ilk hükümetin istifa etmesine sebep, başla bir şey değil, tüketicilerin gücünü aşan elektrik faturaları olmuştu.

Başbakan Borisov, Pazar günü hükümeti acil toplantıya çağırdı. Toplantıya uzman ve analistler de katıldı. Elektrik fiyatına getirilmesi düşünülen büyük zammın özel sektörde kaçınılmaz olarak yaratacağı ağır sonuçlardan dolayı, ayrıca da iş sahiplerinin Cuma gününden itibaren uyarı niteliğinde günlük bir saatliğine işletmelerini durduracakları, işçi çıkartacakları, ücret kısıtlamaları yapacakları, üretimlerini küçültecekleri ve saire gibi tehditlerde bulunmalarından dolayı da hükümetin yıldırım hızı ile harekete geçti.

Siyasi arenada görünürde elektrik fiyatlarına dokunulmaması gerektiği konusunda oybirliği var, bu konuda partiler ve hükümet hemfikirdir. Hükümette yer alan küçük koalisyon ortağı “Vatandaşların Bulgaristan’ı” tek istisnadır.

Ülkenin enerji sektöründeki durum, kurulu olup zamanını bekleyen bir bombaya benziyor. Anlaşılan bağımsız düzenleme organı, zamanın geldiğine takdir etmiştir. Çünkü Ulusal Elektrik Kurumu NEK neredeyse iflas etmiş bulunuyor, NEK’in sahibi olan Bulgar Enerji Holdingi BEH, elektrik santrallerinin eski borçlarını ödemek için 10 gün içinde yaklaşık 500 milyon avro bulmalıdır. Bunca zamandır biriken bunca sorunun boyutları ve neticeleri böylesine geniş çaplı olurken hükümet, dünkü toplantıda köklü ve geniş çaplı önlem almak durumunda değildi. Alınan tek önlem önümüzdeki üç yıllık dönemde devlet enerji şirketleri idari giderlerinin yıllık yüzde 10 oranında düşürülmesi oldu. Hükümetin aldığı diğer önemli karar ise enerjideki sorunların nihayet masaya yatırılması ve Meclis’te açıkça görüşülmesini müteakip gerekli sağaltıcı önlemlerin uygulanması oldu.

Bulgaristan İktisad Odası Başkanı Bojidar Danev, enerjinin bütün ekonomiyi sarsabileceği açıklamasını yaptı. Oysa Başbakan Borisov, en az bunu istiyor. Boyko Borisov, geçen yılın sonbaharında iktidara gelmesinden bu yana ekonomide beklenmedik şekilde alınan iyi sonuçlarla iftihar ettiğini gizlemiyor. Ayrıca sonbaharda yapılacak yerel seçimleri kazanırsa GERB partisinin kontrolü ve etkisi mutlak ve sınırsız olacak.

Bu arada düzenleme organı, krizden çıkış yollarının daha detaylı bir şekilde gözden geçirilmesine olanak sağlamak için elektrik fiyatına zam getirilmesinin bir ay ertelenebileceğine ima etti.

Kaynak: BNR


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS