Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
24 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Dışişleri Bakanı Mitov: ABD ile olan ilişkilerimiz en iyi safhalarından birinde bulunuyor

Dışişleri Bakanı Mitov: ABD ile olan ilişkilerimiz en iyi safhalarından birinde bulunuyor

16 Temmuz 2015

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Sofya ziyaretinden 6 ay sonra Bulgaristan Dışişleri Bakanı Daniel Mitov, iki devlet arasındaki stratejik diyaloğun gözden geçirilmesi için ABD’yi çalışma ziyaretinde bulunuyor. Ocak ayında Kerry ve Mitov, bu diyaloğun güvenlik ve savunma, enerji güvenliği, yasanın üstünlüğü ve eğitim olmak üzere 4 çalışma grubu içinde yürütülmesi konusunda anlaştılar.

Bakan Mitov’un ABD temasları çalışma görüşmesi niteliğini taşıyor ve konuşulanlara dair nispeten kısıtlı bilgiler veriliyor. Yine de Dışişleri Bakanı tarafından yapılan bazı açıklamalar, hükümetin ABD yönelimini açıkça teyit etti. Bakan Mitov, daha ziyaretin öncesinde Bulgaristan ve ABD arasındaki ilişkilerin en iyi ve en ciddi safhalarından birinde bulunduğu açıklamasını yapmıştı, oysa bu Bulgaristan’ın biri Yakın Doğu’da diğeri Ukrayna’da olmak üzere jeopolitika anlamında iki çatışmanın arasındaki kavşakta bulunduğu bir durumda oluyor. ABD Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezinde yaptığı konuşmada Mitov, Bulgar hükümetinin Ukrayna’dan dolayı Rusya’ya uygulanan yaptırımlara karşı olduğu yönünde oluşan izlenimi kaldırdı. Washington’da dışişleri bakanı, Rusya’nın sergilediği tavrın Bulgaristan’ın güvenliği açısından ciddi bir tehdit oluşturduğunu kesin bir şekilde ifade ederek uygulanan yaptırımların gerçek ve hayali tüm dezavantajlara rağmen sürdürülmesi gerektiğini vurguladı.

Washington’da Daniel Mitov ayrıca Bulgaristan’ın izlediği enerji politikasının bir ölçüde ABD ile yürütülen ortaklıktan dolayı başarılı olduğunu belirtti. Son dönemde yaşanan bazı gelişmeler, Rus gazı tedarikleri ile ilgili akıllara büyük soru işaretleri getirirken Mitov, 2030 yılına kadarki döneme ilişkin sözleşme olduğu için Rus gazı akışının durmayacağına ilişkin teminat verdi ve amacın tedarikleri çeşitlendirecek olan yeni bağlantıların kurulması olduğunu vurguladı. Bu arada ABD’de yapılan görüşmelerde Rusya’nın 2019 yılından itibaren ülkemize gelen gazın yüzde 90’lık bölümünün oradan geldiği Ukrayna’dan yapılan gaz transitini tamamen kaldırma niyetinin göz önüne alınıp alınmadığı henüz malüm değildir.

Bakan Mitov’un Bulgaristan’ın AB ve ABD arasındaki Transatlantik Ticaret Sözleşmesini desteklediği yönündeki açıklaması dikkat çekti. Sözleşme ile ilgili AB’nin ortak görüşü henüz yokken Sofya’daki hükümetin bir bölümü sözleşmenin Bulgaristan gibi küçük devletlere zarar vermeyeceği kanısını paylaşıyor. Bu arada Başbakan Yardımcısı İvaylı Kalfin, şimdiki hali ile Transatlantik Ticaret Sözleşmesinin yarardan çok zarar getireceği için desteklenmemesi gerektiğini açıkladı. Konu gündemdeki yerini korurken AB Komisyonu ticaretten sorumlu üyesi Ceciliya Malmström’un Eylül ayında ülkemizi ziyaret edeceği öğrenildi. Dışişleri Bakanı Danile Mitov’un ABD ziyareti devam ediyor.

Kaynak: BNR


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS