Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
9. Balkan Türk Folklor ve Şiir Festivali düzenlenecek

9. Balkan Türk Folklor ve Şiir Festivali düzenlenecek

21 Temmuz 2015

Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis bu yıl 9. Balkan Türk Folklor ve Şiir Festivali’nin 26-30 Temmuz tarihlerinde düzenleneceğini bildirdi. İki yılda bir düzenlenen Balkan Türk Folklor Festivali ile birlikte bu yıl ilk defa Balkan Türk Şiir Gecesi de düzenlendiğini belirtti. Balkan ülkelerinden 50 şairin ve 200 folklorcunun katılacağını açıkladı. Bu yıl Bulgaristan, Türkiye, Yunanistan, Makedonya, Romanya ve Azerbaycan olmak üzere altı ülkeden katılımcı davet edildiğini paylaştı. Sayın Azis, “Bu yıl Azerbaycan, Bakü’den Kültür Bakanlığına bağlı Halk Dansları Topluluğu’nu karşılama sevincini yaşayacağız. Her şehrin bu topluluğa ev sahipliği yapma fırsatı yok. İzleyicilerin Bakü Halk Dansları Topluluğu’nun gösterilerini beğeneceklerinden eminim” diye ifade etti.

9. Balkan Türk Folklor ve Şiir Festivali’nin açılışı 27 Temmuz Pazartesi saat 10.00’da şehir merkez parkında yapılacak. Festival kapsamında Kırcaali ilinde tüm yedi ilçede etkinlikler yapılacak. 27 Temmuz’da saat 18.00’da Ömer Lütfi Kültür Derneği salonunda Balkan Şiir Gecesi gerçekleştirilecek. Gala konseri 29 Temmuz Çarşamba saat 19.30’da Kırcaali Merkez Parkı’nda yapılacak. O zaman katılımcılara özel plaketler sunulacak. Festival Kırcaali ilindeki yedi belediyenin maddi desteğiyle, Ömer Lütfi Kültür Derneği ve Türk Kültür ve Sanat Derneği tarafından organize ediliyor. Basın toplantısında iki dernek başkanı da hazır bulundu. Festivalin bu yılki bütçesinin yaklaşık 30 bin leva olduğunu açıklayan Belediye Başkanı, bu paranın konukların ağırlanması ile ilgili yapılan masrafların karşılanması için harcanacağını kaydetti.

Balkan Türk Folklor Festivali’nin 1997 yılından bu yana Kırcaali’de düzenlendiğini hatırlatan Başkan Azis, bu geleneksel festivalin gelecek yıllarda geliştirilmesini umduğunu ifade etti.
Gelecek festivale Balkan ülkelerinden başka Moldova, Ukrayna gibi ülkelerden de katılımcıların davet edilmesini hedeflediklerini paylaştı.

Gazetecilerin soruları üzerine Müzekki Ahmet, Kırcaali ilinden festivalde yaklaşık 30 şairin yer alacağını bildirdi.
Belediye Başkanı, festival için belediye bütçesinden 10 bin leva sağlandığını açıkladı.

Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS