Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Tahıl üreticileri, protestoya çıktı

Tahıl üreticileri, protestoya çıktı

24 Temmuz 2015

Tahıl üreticileri bugün saat 9.00’da 60 binden fazla traktör ve biçerdöverlerle tüm ülkedeki benzin istasyonlarında bir araya toplanarak protesto gösterisi yaptılar. Onlar gösteri olarak iş makinalarına akaryakıt doldurmak için kuyrukların önüne dizilerek benzin istasyonların işine engel oldular.

Trud köyü yakınlarında benzin istasyonun önünde sırada bekleyen traktör ve biçerdöverler büyük kuyruk oluşturdu ve Karlovo ile Plovdiv (Filibe) şehirleri arasındaki yolun trafiğe kapanmasına neden oldu. Polisler ise araçları çevre güzergahlara yönlendirdiler. Aynı şekilde Stara Zagora (Eski Zağra) ve Ruse şehirlerinin çıkışlarında da uzun uzun kuyruklar oluştu.

Tahıl Üreticileri Derneği Başkan Yardımcısı Angel Vukodinov, “Bununla her gün 1 Eylül’den sonraya kadar tarım faaliyeti olan Bulgaristan’ın tüm şehir ve köylerinde benzin istasyonlardan akaryakıt dolduran birkaç yüz iş makinesi olacak” dedi.

Çiftlik sahipleri, 1 Eylül’den itibaren kullandıkları akaryakıtlara tam vergi denetimi uygulamasını sağlayan mevzuat değişikliklerine karşı çıkıyorlar. Svetoslav Rusalov, “Akaryakıt kaplarıma ölçüm sistemi monte etmem gerekirse, 30 bin levaya yakın yatırım yapmam lazım” diye yakındı.

Üstelik şimdi tarım üreticilerin kullandıkları akaryakıt çok düşük fiyattadır. Protestoculardan biri, “Biz kullandıklarımız akaryakıtları toptan aldığımız için indirimden faydalanıyoruz. Böylece 1 litresine 1.60 leva ödüyoruz. Benzin istasyonlarında ise litresine 2.30 leva ödeniyor” diye yorum yaptı.

Çiftlik sahipleri, sektörde akaryakıt kaçakçılığı olduğunu inkar etmiyorlar ve kanunları ihlal edenlere ciddi cezalar kesilmesini istiyorlar. Bazı tarım üreticilerinin satış kaydetmeden akaryakıt tanklarından vatandaşların otomobillerine akaryakıt doldurduklarını paylaştılar. Tarım üreticilere göre yeni talimatname yoğun iflaslara sebep olacak.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS