Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Şeftali üreticileri, 4 milyon levadan fazla ek yardım alacak

Şeftali üreticileri, 4 milyon levadan fazla ek yardım alacak

30 Temmuz 2015

Sliven’in Gavrailovo köyünde Tarım ve Gıda Bakanı Desislava Taneva, “Doğrudan destek ödemeleri kampanyası tamamlandığında bu yıl şeftali üreticileri 4 milyon levadan fazla ek yardım alacak” diye bildirdi. Bakan, dekar başına yapılacak toplam yardımın 200 levayı aşacağını ve bunun da önceki yıllara bakış oldukça daha büyük miktarda olduğunu belirtti.

Bakan Taneva, 31 Temmuz’da Avrupa Birliği komiserlerinin Bulgaristan için kotanın 3 bin tondan ek olarak nektarınlar için 950 ton arttırılması kararını alacaklarını bildirdi.

Taneva,“Bulgar üreticilerine bu kotayı doldurmalarının gerekmeyeceğini ve üretimini oldukça daha yüksek fiyatlarda değerlendirmelerini umarım” diye yorum yaptı. Ülkede şeftali ekili alanlar toplam 40 bin dekar, onların yüzde 40’ı Slivensko bölgesinden şeftaliler vadisinde bulunuyor. Bölgede toplam 16 bin dekar şeftali toplanıyor. Şu anda üretimin yüzde 25’i toplandı, dekar başına ise 900 kg şeftali elde edildi. Bakan Taneva, artık ikinci yıl şeftali üreticilerinin ağır kriz ve Rus ambargosu koşullarında çalıştıklarını ve bu durumun da oldukça ürün talebini azalttığını hatırlattı. Bakan, bu yıl da Sliven üreticilerinin ürününe Pazar bulacaklarını ve iyi fiyatlarda satacakları ümidini ifade etti.

Bugün Gavrailovo köyünde geleneksel olarak düzenlenen 2015 Altın Şeftali Şenliği’nin açılışı yapıldı. Bu şenlik bu yıl 14.kez gerçekleştiriliyor.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS