Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Momçilgrad’daki kasaba parkına Nuri Adalı’nın ismi verilecek

Momçilgrad’daki kasaba parkına Nuri Adalı’nın ismi verilecek

05 Ağustos 2015

Momçilgrad’daki (Mestanlı) kasaba parkına Bulgaristan Türklerinin milli kahramanı ve şair Nuri Turgut Adalı’nın ismi verilecek. Momçilgrad Siyasi Tutuklular Derneği tarafından buna ilişkin yapılan teklifi Yerel Meclis oybirliğiyle kabul etti.

Parka bu adın verilmesine ilişkin gerekçelerde Nuri Adalı’nın totaliter rejime karşı çıkması ve her bir Bulgaristan vatandaşının kendi ülkesinde serbestçe bilgi ve potansiyelini geliştirme imkanı verilmesi ve onurlu yaşam hakkına sahip olması için çaba sarf ettiğine vurgu yapılıyor. Totaliter rejime, sivil halklar ve kişinin özgürlüğünün ihlallerine, siyasi kararların alınmasında halka açık olmaksızın şeffaflık eksikliğine aktif olarak karşı çıktığı için Bulgaristan Türklerinin Nelson Mandela’sı olarak adlandırılmıştır.

Siyasi Tutuklular Derneği üyelerinin bu fikri Nuri Adalı’nın ölümünden sonra sivil toplumun gelişimi ve güçlendirilmesine büyük katkılarından dolayı 1.dereceden Kamu Yararına Hizmet Nişanı ile onurlandırılmasından sonra doğmuştur.

Nuri Turgut Adalı, 1922 yılında Kirkovo (Kızılağaç) ilçesinin Ostrovets (Adaköy) köyünde doğdu. Hayatının büyük bir kısmını hapislerde geçirdi. Bütün hayatını demokrasi ve insanlar arasında barış sağlanmasına adadı. 2000 yılında Nuri Adalı, Momçilgrad Onursal Vatandaşı unvanı ile onurlandırıldı. 2004 yılında vefat etti. Kardeş Bursa Büyükşehir İlçesinde Görükle semtinde bulunan bir park onun adını taşıyor.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS