Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
15 Haziran 2021
HABERLER » Dünya
Balkanlar ve Avrupa ülkelerinden Türkçe öğretmenleri Çanakkale 18 Mart Üniversitesi’nde buluştu

Balkanlar ve Avrupa ülkelerinden Türkçe öğretmenleri Çanakkale 18 Mart Üniversitesi’nde buluştu

10 Ağustos 2015

27 Temmuz - 5 Ağustos 2015 tarihleri arasında TC Milli Eğitim Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü koordinesinde Çanakkale 18 Mart Üniversitesi işbirliği ile Çanakkale’de 7. TÜRKÇE ÖĞRETİMİ SEMİNERİ gerçekleştirildi.

Bu seminere Kuzey ve Doğu Bulgaristan Türkçe Öğretmenleri Derneği, Güney Bulgaristan Türkçe Öğretmenleri Derneği organizasyonuyla Bulgaristan’dan bir grup öğretmen de katıldı.

Toplam 10 ülkeden (Bulgaristan, Almanya, Avusturya, Hollanda, İngiltere, İsveç, Romanya, Yunanistan, Kosova, Makedonya) 77 öğretmen katıldı. Çanakkale Zaferi’nin 100.yılı sebebiyle özellikle ÇÖMÜ arz edildi.

Seminerin açılış törenine Çanakkale Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Dağ, Milli Eğitim Bakanlığı AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Ziya Yediyıldız, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, İl Milli Eğitim Müdürü Zülküf Memiş, Garnizon Komutanı Vekili, Belediye Başkanı Vekili, İdare Mahkemesi Başkanı Vekili, TÖMER Müdürü Doç. Dr. Abdullah Şahin ve çeşitli ülkelerden gelen eğitimciler katıldılar.

Seminer’de katılımcılara; “Diller İçin Avrupa Ortak Çerçeve Programı ve Türkçe Öğretimi, Dil Öğretiminde Kültürlerarası İletişim, Yabancı Dil Eğitiminde Temel İlke ve Kavramlar, Dil Öğretiminde Yaklaşımlar ve Yöntemler, Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretiminde Teknoloji ve Materyal Tasarımı Uygulaması, Somut Olmayan Kültürel Miras, Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretiminde Türk Kültür ve Edebiyatının Yeri, Türkçe Öğretiminde Drama, Türk Kültür ve Edebiyat Öğretiminde Uygulamalar, Yabancı Dil Öğretiminde Sözcük Dağarcığının Geliştirilmesi, Türkçe Dil Bilgisi Öğretimi, Yabancı Dil Öğretiminde Motivasyon ve Stratejileri, Türkçe Konuşma, Okuma ve Yazma Öğretimi, Türk Dilinin, Tarihinin, Kültürünün ve Sanatının Yurtdışında Tanıtılması” gibi çeşitli başlıklarda eğitimler verildi.

Günlük eğitim programlarının bitiminde katılımcıların kendi öz kültürlerini yerinde tanımalarına ve Türkiye’nin tarihi ve kültürel mekânlarını görmelerine imkân tanınması amacıyla sosyal etkinlikler gerçekleştirilerek Şehitler Diyarı Çanakkale’yi yakından tanımaları sağlandı.

Katılan eğitimciler ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer’i ziyaret etti. Dr. Acer yaptığı konuşmasında bilimde ne kadar ileriye gidilirse, doğup büyüdüğümüz yerlerde Türkçenin kullanım alanının da o kadar, o derece yaygınlaşacağını vurguladı.

Seminer süreci içeriğinde ülkeler arası katılımcılar, duygu yüklü unutulmayacak anlar yaşadı. Sırası geldi şarkılarda, sırası geldi eşfikir düşüncelerde buluştular. Dünya eskisi kadar büyük değil, iletişim teknolojileri sayesinde artık küçüldü ve dostlukların devam edeceği köprüler kuruldu.

Katılımcı öğretmenlere teşekkür belgeleri, sertifikaları ve hediyeleri; yoğun programı nedeniyle Gala Yemeği ve Sertifika Töreni’ne katılamayan Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi Avcı adına, Milli Eğitim Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Ziya Yediyıldız tarafından takdim edildi.

Kursiyerlere sertifikalarının verilmesinin ardından Müzik Eğitimi Anabilim Dalı Okutmanı Sedat Çılgın, bağlama eşliğinde eserler seslendirerek müzik şöleni ile devam etti.

Kuzey ve Doğu Bulgaristan Türkçe Öğretmenleri Derneği ve Güney Bulgaristan Türkçe Öğretmenleri Derneği adına, bizleri de bu dev projeye dahil ettikleri için organizasyonda emeği geçen herkese teşekkürlerini sunarak hediye takdiminde bulundular.

Kaynak: Sevim Yumerova


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS