Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
15 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali Otets Paisiy Lisesi’nde elektronik güvenlik sistemi uygulanacak

Kırcaali Otets Paisiy Lisesi’nde elektronik güvenlik sistemi uygulanacak

14 Ağustos 2015

Kırcaali’de elit okullardan biri olan Otets Paisiy Lisesi’nde ebeveynlerin internet üzerinden çocuklarının okulda olup olmadıklarını ve nedensiz okula gitmemelerini takip etmelerine imkan sunacak bir elektronik sistem monte ediliyor. Okulun web sitesinden ebeveynler çocuklarının okulda olup olmadığına dair bilgi edinebilecekler. “Okula Erişim Kontrolü ve Katılım” ismi verilen elektronik sistem lisans sahibi “Andi” şirketi tarafından monte ediliyor. Bu sistem Kırcaali ilinde birinci, ülkede ise sekizinci okulda uygulamaya giriyor. Her bir öğrenci, öğretmen, görevlinin okulun logosunu taşıyan kişisel kartı var. Bu kartla okula erişimi sağlanıyor.

Aynı zamanda okuldan çıkışı da kaydediliyor. Video kamera tüm okula giriş hareketleri kaydediyor. Andi şirketinden uzmanlar ve okulda ağırlıklı olarak "Bilişim ve Bilgi Teknolojileri" dersini okuyan öğrencilerin yardımıyla veri tabanı oluşturuluyor ve ebeveynleriyle birlikte site üzerinden sistemin tüketicileri olan öğrencilere ilişkin bilgi kaydediliyor.

Yeni güvenlik sistemine dair fikir okul yönetimine ait. Sistemin yeni öğretim ve eğitim yılının başında devreye girmesi hedefleniyor. Bu sistemle Eğitim Bakanlığı’nın eğitim sisteminin tüm hizmet birimlerinde güvenlik önlemlerinin arttırılmasına dair talimatlar yerine getiriliyor. Eğitim Bakanı Prof. Todor Tanev, okul yönetimine gönderdiği mektupta detektör aracılığıyla insanların ve bagajların yoklanmasını, kontrol etmeden ve ziyaretin sebebi doğrulanmaksızın ziyaretlere izin verilmemesi ve okuldan tahliye etmek için varyantların ele alınmasını emretmiştir.

Otets Paisiy Lisesi’nde yeni güvenlik sistemi okul yönetimi tarafından aralık 2014 tarihinden beri ele alınıyor. Uygulamasında öğrencilerin tahliye probleminden dolayı Yangın Güvenliği ve Sivil Koruma Kırcaali Bölge Müdürlüğü ve Yapı Denetim Daire Başkanlığı (DNSK) kurumları arasında koordinasyon yapılmasını gerektirdi. Öğrencilerin okulu hızla tahliye etmeleri gerekeceği olası acil duruma ilişkin bir proje hazırlandı. Yeni güvenlik sisteminde öğrenci, öğretmen ve görevlilerin kişisel kartlarından başka ziyaretçiler ve ebeveynlere günlük kartlar çıkarılması öngörülüyor. Öyle ki, kontrol sisteminden geçmeden hiç kimse okula girip çıkamayacak.

Eğitim kurumu yönetimine göre güvenlik sistemi çok etkili ve modernleştirilip, geliştirilebilir. Bu sistemin maliyeti ve bakımı bir bekçiyi görevlendirmekten iki misli daha ucuz ve bir yılda ödenecek.

Yeni güvenlik sistemi büyük okullarda etkilidir. Otets Paisiy Lisesinde yapılan hesaplara göre günde okul binasına yaklaşık 2000 kişi giriş-çıkış yapıyor. Onlardan sadece 1 200’ü öğrencilerdir. Bu da güvenlik önlemlerinin arttırılmasını ve dışardan rastgele birilerinin erişiminin sınırlandırılmasını, tüm 24 saat içinde erişim güvenliğinin optimize edilmesini ve insan kaynakları ile çalışmayla ilgili ekonomik etki aranmasını gerektirir. Böylece erişim güvenliği sayesinde öğretmen ve görevlilerin işi geliştirilecek, mesai saatleri ve sorumluluklar yerine getirilecek.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS