Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
24 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Bulgaristan’da köyler yok oluyor

Bulgaristan’da köyler yok oluyor

02 Eylül 2015

Her yıl Bulgaristan haritasından birçok köy siliniyor. Son yıllarda haritadan yüzlerce köy silindi, onların sakinleri ve varisleri ise büyük şehirlere göç etmişlerdir. Bu eğilim korkutucu tempoda ilerliyor. Öyle ki önümüzdeki 5 yıl içerisinde haritadan en az daha 500 yerleşim yerinin silinmesi bekleniyor.

Bulgaristan haritasından 164 köy silindi. Ulusal İstatistik Enstitüsü’nün verilerine göre daha 564 yerleşim yerinde 10’un altında kişi yaşıyor. Ne zamansa da ebediyen ülkenin haritasından silinecek.

Uzmanların ifadelerine göre yıllardır büyük şehirler küçük yerleşim yerlerin hesabına gelişiyor, fakat son zamanlarda köyden şehre göç olayının tamamen üstün gelmesi kalıcı sonuçlar veriyor.

Hükümet kararıyla haritadan silinen son köy Kırcaali ili Kirkovo (Kızılağaç) İlçesinin Bırzeya (Sapdere) köyü.

Bunun nedeni Bulgaristan Cumhuriyeti İdari Bölünme Yapısı Kanunu’nun 3.maddesinin 2.fıkrasına göre daimi ikamet eden nüfusa sahip olmadığındandır. Bırzeya’dan önce Antonovo İlçesinin Gradinka köyü haritadan silindi. Kanunda kesin olarak belirtilmiştir ki, bir yerin yerleşim yeri statüsüne sahip olması için en az bir sakini ve onun kendisine ait arazisi olmalıdır.

Son yıllarda bu şekilde yüzlerce köy haritadan silindi. Verilere göre ülkede nüfusun ancak yüzde 23’ünün adres kaydı köylerde yapılmıştır. Yıllardan beri bu konuda durum en kötü Gabrovo, Pernik, Ruse, Veliko Tırnovo ve Kırcaali illerindedir. Köylerden başkente, il merkezi şehirlere ve daha küçük şehirlere göç etme yönünde güçlü ve kalıcı bir eğilim gözleniyor. Gençler, çalışma çağındaki olan vatandaşlar eğitim ve iş için daha fazla perspektifler ve fırsatlar olan şehirlere yöneliyorlar.

Genelleştirilmiş istatistik verilere göre 1135 yerleşim yerinde veya yerleşim yerlerinin yüzde 21.6’sında 1-49 arasında kişi yaşıyor. Bulgaristan’da şehirler 257, köyler ise 5009. NSİ verilerine göre 2014 yılının sonunda Bulgaristan’ın nüfusu 7 202 198 kişi. Tüm vatandaşların yarısı 28 il merkezinde ikamet etmekte, nüfusu en büyük şehirler Sofya, Plovdiv (Filibe), Varna ve Burgaz. Ülkenin temelli nüfusu Bulgaristan genelinde yedi şehre dağılmıştır.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS