Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Bulgaristan’da Türkçe derslerine büyük darbe

Bulgaristan’da Türkçe derslerine büyük darbe

04 Eylül 2015

Bugün Mecliste Okul Öncesi ve Okul Eğitimi Kanunu’nda kabul edilen değişikliklerle okullarda Bulgarcadan farklı olan ana dili dersi, ne zorunlu ders, ne seçmeli zorunlu ders olarak okutulacak. Ana dili dersi ancak öğrencinin tercihi üzerine seçmeli ders olarak okutulabilir. Kanun hakkında değişiklikler yapılmasına ilişkin önerge iktidardaki Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) Meclis Grubu’ndan Milena Damyanova tarafından sunuldu. Yasa değişikliği Eğitim ve Bilim Bakanı Prof. Todor Tanev ve konudan sorumlu Bakan Yardımcısı Vanya Kastreva’nın hazır bulunmadığı bir oturumda yapıldı. Önergenin görüşülmeye başlamasından 40 dakika sonra bakanlıkta Genel Sekreter Krasimir Vılçev oturuma katıldı.

Şimdiki mevzuata göre ana dili zorunlu seçmeli ders olarak okutuluyordu. Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Başkanı Lütfi Mestan bunun korunması teklifinde bulundu. Fakat gerek Eğitim Komisyonu, gerekse Meclis Genel Kurulu tarafından bu teklif 17 olumlu, 81 olumsuz ve 24 çekimser oyla reddedildi.

Irkçı Ataka partisi milletvekili Stanislav Stanilov, “Türk azınlığının ana dili eğitimi görmesi hakkını kimse reddetmiyor. Fakat Türk asıllı çocuklar Türkçe yerine İngilizceyi tercih ediyor. Türkçe dersinin zorunlu seçmeli ders olarak okutulması çabaları çocukların ana dilini zorunlu olarak okumalarına yönelik çabalardır. Şimdiki kanunlara göre onlar ana dilini okuyabilir, kalan çabalar Bulgaristan’da Bulgarca ve Türkçe’nin eşit hale getirilmesidir” dedi.

HÖH Milletvekili Mariyana Georgieva verdiği cevapta şunları söyledi: ”HÖH partisinin bu konuda aldığı pozisyonu Bulgarca ve Türkçe’nin eşit hale getirilmesini iddia ettiği sebep ve görüşlere dayalı değil. Biz dürüst bir şekilde ana dili kavramını kullanıyoruz. Bu da ön görülü telkinler yapılmasına ilişkin bütün riskleri ortadan kaldırmaya yetiyor. Ana dili hiçbir zaman resmi dil olarak kabul edilemez. Türkçe’ye göz dikiyorsunuz, fakat HÖH daima tüm vatandaşların insan haklarına saygı duyuyor ve etnik aidiyeti fark etmeksizin her hangi bir vatandaşın ana dili olan tüm dillere yönelik aynı pozisyona sahibiz. Bizim pozisyonumuz hükümetin Bulgaristan vatandaşları tarafından başka ülkelerde Bulgarcanın okunmasıyla ilgili görüşüyle örtüşüyor”.

Milletvekilleri, zorunlu okul öncesi ve okul eğitimi sistemi dahilinde ülkedeki tüm çocuklara vatandaşlıkları fark etmeksizin Bulgarca eğitimi sağlanmasını kabul etti.

Gerektiğinde mülteci çocuklarına Bulgarca takviye eğitimi de sağlanacak.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS