Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
AP Milletvekili Necmi Ali: “Bulgaristan’ın etnik modeli, Batı Balkan ülkelerine örnek olmalı”

AP Milletvekili Necmi Ali: “Bulgaristan’ın etnik modeli, Batı Balkan ülkelerine örnek olmalı”

21 Eylül 2015

Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin (HÖH) ev sahipliğini yaptığı Liberal Güneydoğu Avrupa Ağı’nın (LIBSEEN) yıllık liderlik toplantısında Avrupa Birliği Parlamentosu Avrupa Liberal ve Demokratlar İttifakı (ALDE) Grubu Üyesi Milletvekili Necmi Ali, ”Bulgaristan’ın etnik modeli, AB ve NATO üyeliği yolundaki Batı Balkan ülkelerine olumlu örnek olabilir. O canlılığını kanıtladı ve demokrasiye geçiş yıllarında Bulgar toplumunun dönüşümünde yadsınamaz bir rol oynadı. Bu etnik model, Avrupa’nın bu kesiminde yaşanan etnik, dini, bölgesel, siyasi ve sosyal boyutları olan çatışmalarla başa çıkmaya yarayabilir” diye kaydetti. Liberallerin bu yılki forumunda Güneydoğu Avrupa’dan bakan, milletvekili ve liberal parti başkanları olan 40’ın üzerinde liberal liderler hazır bulundular.

Milletvekilinin ifadesine göre Avrupa Birliğinin Batı Balkan ülkelerine Avrupa perspektifi verilmesine ilişkin üstlendiği sorumluluk, bölgede kalıcı istikrar sağlanması ve siyasi sistemlerin, ekonomi ve toplumların dönüşümünün tamamlanmasında kilit önem taşımaya devam ediyor. Necmi Ali, “Barışın, istikrarın, demokrasinin olduğu Batı Balkan ülkelerinden Avrupa Birliği’nin stratejik çıkarı var. AB Parlamentosu Avrupa Liberal ve Demokratlar İttifakı (ALDE) Grubu, AB’nin Batı Balkan ülkelerine karşı entegre bir yaklaşımı benimsemesi fikrini paylaştı. Bu yeni yaklaşım daha fazla arzu ve AB’nin ilave sorumluluk üstlenip, ardından bu süreci kolaylaştıracak ve destekleyecek önlem ve mekanizmalara dayanıyor. Birinci yerde bir gerçektir ki, tüm bu Batı Balkan ülkeleri birbirine bağlıdır ve işbirliği içerisinde olmalıdır. Burada aynı etnik azınlığın mensuplarının birkaç komşu ülkede yaşadığı etnik açıdan heterojen olan bir bölgeden bahsediyoruz. İkinci sebep tüm bu ülkelerin benzer türden problemler yaşıyor olması gerçeği ki bu AB Parlamentosu’nun aldığı siyasi kararlarla da doğrulanmaktadır. Bu öyle bir yaklaşım ki, tüm konulan kriterlere uyulmalı, çeşitli ülkelerde önemli farklılıklar olmaksızın eşitleştirilmelidir. Bu konu AB’nin ciddi bir sorumluluğu olmalıdır” diye sözlerine ekledi.

AB Parlamentosu Milletvekili, Batı Balkan ülkelerinin AB’ne gelecek üyeliğinin AB vatandaşları ve bölgedeki ülkelerin vatandaşlarına, özellikle şu anda AB’nde en önemli mesele olan mülteci krizi bağlamında, ortak çıkar sağlayacağı kanaatindedir. Necmi Ali, “Balkanlar, Avrupa’ya aittir ve bizim ortak sorunlarımız var. Ve Avrupa sorunları dendiği zaman bizler sadece AB’ne yönelik sorunlar anlamıyoruz, bizim kıtamızda mevcut sorunları da anlıyoruz” diye özetledi.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS